Tło

Dolny Śląsk odwiedził małopolskie zagrody

W dniach 5-7 maja 2014 roku Małopolskę odwiedziła 25 osobowa grupa doradczyń ds. wiejskiego gospodarstwa domowego oraz właścicieli zagród edukacyjnych z województwa dolnośląskiego w ramach szkolenia wyjazdowego pt „Gospodarstwa Edukacyjne w Polsce – nowa idea”.

 

Szkolenie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, a wsparcia organizacyjno-merytorycznego udzieliło Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, koordynator Ogólnopolskiej sieci Zagród Edukacyjnych.

 

zobacz fotorelację

 

Celem szkolenia było pogłębienie wiedzy uczestników w zakresie funkcjonowania gospodarstw edukacyjnych, zapoznanie z programami edukacyjnymi  gospodarstw rolnych z terenu województwa małopolskiego oraz wymiana doświadczeń.

 

Po sesji wykładowej w Centrum Doradztwa Rolniczego goście z Dolnego Śląska odwiedzili sześć gospodarstw edukacyjnych o zróżnicowanym profilu edukacyjnym.

 

Zagroda Edukacyjna „Stadnina Koni w Nielepicach” – gospodarstwo specjalizuje się w hodowli koni huculskich; realizuje programy edukacyjne związane z kulturą górali huculskich oraz promuje zdrową żywność z zastosowaniem ziół. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z programem edukacyjnym „Dary pól, lasów i łąk na ludowym stole” oraz mieli okazję skosztować unikatowych przysmaków z wykorzystanie sezonowych ziół, m.in. pokrzywy i mniszka lekarskiego.

 

Zagroda Edukacyjna „Agroturystyka u Dajany” w Jastrzebiej-Łazach – wielokierunkowe gospodarstwo rolne zlokalizowane w malowniczym krajobrazie Pogórza Ciężkowickiego oferuje wypoczynek oraz edukację w zakresie domowego przetwórstwa płodów rolnych. Uczestnikom szkolenia gospodarze zaprezentowali metodykę programu „Tradycyjny wypiek chleba”.  Gospodarstwo wyposażone jest w tradycyjny młyn żarnowy oraz piec chlebowy, gdzie z własnej mąki z pełnego przemiału wypiekane są bochny w foremkach lub na liściu kapusty oraz podpłomyki.

 

Zagroda Edukacyjna „Bacówka Biały Jeleń” w Iwkowej – profesjonalny wysokiej jakości obiekt hotelarski wkomponowany jest w skansenowy klimat  Zagrody Karpackiej, gdzie można cofnąć się w czasie i poczuć atmosferę życia w dawnym gospodarstwie wiejskim. Uczestnicy szkolenia spotkali tu grupę dzieci ze szkoły podstawowej, która spędziła w zagrodzie całe przedpołudnie realizując program  „Od ziarenka do bochenka” oraz korzystała z zabawy na wolny powietrzu w otoczeniu zwierząt gospodarskich.

 

„Winnica Nowizny” w miejscowości Połom Mały – to jedno z przedsięwzięć zaliczanych do wspólnej inicjatywy promowanej pod hasłem „Edukacja na Śliwkowym Szlaku” przez Lokalną Grupę Działania „Na śliwkowym Szlaku”. Na program edukacyjny w Winnicy składają się profesjonalna prezentacja o uprawie winorośli i wytwarzaniu wina, degustacja win oraz prezentacja lokalnych przysmaków na bazie „Suski sechlońskiej” – suszonej, lekko podwędzaj śliwki objętej ochroną w systemie oznaczeń geograficznych UE, z której słynie okolica Iwkowej.

 

Zagroda Edukacyjna „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu – obiekt położony z dala od ulicznego ruchu specjalizuje się w programach przyrodniczych. Uczestnicy przeszli  ścieżką edukacyjną wyposażoną w tablice informacyjne, przykładowe budki lęgowe dla ptaków, domek dla owadów, ogród zielarski i warzywnik. Odwiedzili też mini-zoo, w którym zamieszkują różne gatunki zwierząt gospodarskich: świnie, owce, kozy, króliki, konie, domowe ptactwo.

 

Zagroda Edukacyjna „Pszczółki” – położone w typowo rolniczej okolicy północnej części woj. małopolskiego specjalizuje się w gospodarce pasiecznej. Zajęcia edukacyjne prowadzone  w pracowni pszczelarskiej połączone są z prezentacją w oparciu o obraz „Życie rodziny pszczelej w ciągu roku” z profesjonalną aktorską  narracją wierszem. Wizyta w inhalacyjnym domku pszczelim, gdzie przez życie pszczół można podglądać przez szybę oraz degustacja świeżego miodu prosto z plastra były dla uczestników unikatową atrakcją. Gospodarstwo jest także zaangażowane w edukację patriotyczną w oparciu o ruchomą makietę Bitwy Racławickiej, która rozegrała się w nieodległych Racławicach 4 kwietnia 1794 roku podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Dla gości   było to szczególne przeżycie zważywszy na fakt, że właśnie w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu znajduje się słynna Panorama Racławicka autorstwa Styki i Kossaka.

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Ośrodek Coniraya
zobacz szczegóły
Sieborowice · małopolskie

Ośrodek Coniraya

Brak ocen
Owocowa Przystań
zobacz szczegóły
Borowno Kolonia, · śląskie

Owocowa Przystań

Brak ocen
Przystanek Alpaka Dobrzewino
zobacz szczegóły
Dobrzewino · pomorskie

Przystanek Alpaka Dobrzewino

Brak ocen
Farma Waliszów
zobacz szczegóły
Stary Waliszów · dolnośląskie

Farma Waliszów

Brak ocen
Smocza Osada
zobacz szczegóły
Żbikowice · małopolskie

Smocza Osada

2,33
Odsapka Serniki
zobacz szczegóły
Serniki Kolonia · lubelskie

Odsapka Serniki

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Wzór Standardów Ochrony Dzieci
zobacz więcej

Wzór Standardów Ochrony Dzieci

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Jesteśmy z powrotem!
zobacz więcej

Jesteśmy z powrotem!

Mamy dla Was dobre informacje! Po niezawinionej przez nas utracie […]

Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!