Tło

Dolny Śląsk odwiedził małopolskie zagrody

W dniach 5-7 maja 2014 roku Małopolskę odwiedziła 25 osobowa grupa doradczyń ds. wiejskiego gospodarstwa domowego oraz właścicieli zagród edukacyjnych z województwa dolnośląskiego w ramach szkolenia wyjazdowego pt „Gospodarstwa Edukacyjne w Polsce – nowa idea”.

 

Szkolenie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, a wsparcia organizacyjno-merytorycznego udzieliło Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, koordynator Ogólnopolskiej sieci Zagród Edukacyjnych.

 

zobacz fotorelację

 

Celem szkolenia było pogłębienie wiedzy uczestników w zakresie funkcjonowania gospodarstw edukacyjnych, zapoznanie z programami edukacyjnymi  gospodarstw rolnych z terenu województwa małopolskiego oraz wymiana doświadczeń.

 

Po sesji wykładowej w Centrum Doradztwa Rolniczego goście z Dolnego Śląska odwiedzili sześć gospodarstw edukacyjnych o zróżnicowanym profilu edukacyjnym.

 

Zagroda Edukacyjna „Stadnina Koni w Nielepicach” – gospodarstwo specjalizuje się w hodowli koni huculskich; realizuje programy edukacyjne związane z kulturą górali huculskich oraz promuje zdrową żywność z zastosowaniem ziół. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z programem edukacyjnym „Dary pól, lasów i łąk na ludowym stole” oraz mieli okazję skosztować unikatowych przysmaków z wykorzystanie sezonowych ziół, m.in. pokrzywy i mniszka lekarskiego.

 

Zagroda Edukacyjna „Agroturystyka u Dajany” w Jastrzebiej-Łazach – wielokierunkowe gospodarstwo rolne zlokalizowane w malowniczym krajobrazie Pogórza Ciężkowickiego oferuje wypoczynek oraz edukację w zakresie domowego przetwórstwa płodów rolnych. Uczestnikom szkolenia gospodarze zaprezentowali metodykę programu „Tradycyjny wypiek chleba”.  Gospodarstwo wyposażone jest w tradycyjny młyn żarnowy oraz piec chlebowy, gdzie z własnej mąki z pełnego przemiału wypiekane są bochny w foremkach lub na liściu kapusty oraz podpłomyki.

 

Zagroda Edukacyjna „Bacówka Biały Jeleń” w Iwkowej – profesjonalny wysokiej jakości obiekt hotelarski wkomponowany jest w skansenowy klimat  Zagrody Karpackiej, gdzie można cofnąć się w czasie i poczuć atmosferę życia w dawnym gospodarstwie wiejskim. Uczestnicy szkolenia spotkali tu grupę dzieci ze szkoły podstawowej, która spędziła w zagrodzie całe przedpołudnie realizując program  „Od ziarenka do bochenka” oraz korzystała z zabawy na wolny powietrzu w otoczeniu zwierząt gospodarskich.

 

„Winnica Nowizny” w miejscowości Połom Mały – to jedno z przedsięwzięć zaliczanych do wspólnej inicjatywy promowanej pod hasłem „Edukacja na Śliwkowym Szlaku” przez Lokalną Grupę Działania „Na śliwkowym Szlaku”. Na program edukacyjny w Winnicy składają się profesjonalna prezentacja o uprawie winorośli i wytwarzaniu wina, degustacja win oraz prezentacja lokalnych przysmaków na bazie „Suski sechlońskiej” – suszonej, lekko podwędzaj śliwki objętej ochroną w systemie oznaczeń geograficznych UE, z której słynie okolica Iwkowej.

 

Zagroda Edukacyjna „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu – obiekt położony z dala od ulicznego ruchu specjalizuje się w programach przyrodniczych. Uczestnicy przeszli  ścieżką edukacyjną wyposażoną w tablice informacyjne, przykładowe budki lęgowe dla ptaków, domek dla owadów, ogród zielarski i warzywnik. Odwiedzili też mini-zoo, w którym zamieszkują różne gatunki zwierząt gospodarskich: świnie, owce, kozy, króliki, konie, domowe ptactwo.

 

Zagroda Edukacyjna „Pszczółki” – położone w typowo rolniczej okolicy północnej części woj. małopolskiego specjalizuje się w gospodarce pasiecznej. Zajęcia edukacyjne prowadzone  w pracowni pszczelarskiej połączone są z prezentacją w oparciu o obraz „Życie rodziny pszczelej w ciągu roku” z profesjonalną aktorską  narracją wierszem. Wizyta w inhalacyjnym domku pszczelim, gdzie przez życie pszczół można podglądać przez szybę oraz degustacja świeżego miodu prosto z plastra były dla uczestników unikatową atrakcją. Gospodarstwo jest także zaangażowane w edukację patriotyczną w oparciu o ruchomą makietę Bitwy Racławickiej, która rozegrała się w nieodległych Racławicach 4 kwietnia 1794 roku podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Dla gości   było to szczególne przeżycie zważywszy na fakt, że właśnie w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu znajduje się słynna Panorama Racławicka autorstwa Styki i Kossaka.

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Eko Złotna
zobacz szczegóły
Złotna · warmińsko-mazurskie

Eko Złotna

Brak ocen
Hola Alpaka
zobacz szczegóły
Okalewo · kujawsko-pomorskie

Hola Alpaka

Brak ocen
Bociani Zakątek
zobacz szczegóły
Mierogoniewice · kujawsko-pomorskie

Bociani Zakątek

5,00
Gospodarstwo ekologiczne Wichrowe Eko
zobacz szczegóły
Jędrzejów · świętokrzyskie

Gospodarstwo ekologiczne Wichrowe Eko

5,00
Farma Odkrywców – Survival na wsi
zobacz szczegóły
Konity · warmińsko-mazurskie

Farma Odkrywców – Survival na wsi

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych
zobacz więcej

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych

TVP3 Kielce poleca Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych.

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”

Na kanale YouTube Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w […]

Konkurs „Bezpieczna kwatera”
zobacz więcej

Konkurs „Bezpieczna kwatera”

Zapraszamy właścicieli gospodarstw agroturystycznych z terenu całej Polski do udziału […]

Konkurs “Na wsi najlepiej”
zobacz więcej

Konkurs “Na wsi najlepiej”

Polska Organizacja Turystyczna w ramach konkursu „Na wsi najlepiej” wybrała […]