Tło

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi”

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” – ciekawa propozycja  zdobywania dodatkowej wiedzy przez dzieci i młodzież szkolną


Już po raz trzeci ŚODR Modliszewice był organizatorem  Dnia Otwartego w Zagrodzie Edukacyjnej, tym razem w gospodarstwie agroturystycznym ” u Zosi”  w Skarbce Dolnej  gmina Bałtów, które jest zrzeszone w  ogólnopolskiej Sieci „Zagrody Edukacyjne” koordynowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że  w województwie świętokrzyskim mamy 17 gospodarstw  agroturystycznych mających w swojej ofercie  programy edukacyjne skierowane do uczniów szkół, które  są również  zrzeszone w Sieci.  Dla gospodarstw  prowadzących taką działalność to nie lada wyzwanie oraz  nowe możliwości rozwoju zaś dla  uczniów same korzyści – kontakt z wsią, rolnictwem, zwierzętami. Dzieci mogą poznać wiejską kulturę, kuchnię czy zdobyć wiedzę na temat roślin i zwierząt. Natomiast rolnicy zyskują dodatkowe źródło dochodu.

 

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” został zorganizowany przy  współpracy Urzędu Gminy w Bodzechowie i Powiatowego Zespołu Doradczego ŚODR w Ostrowcu Św. W tym miejscu pragniemy złożyć gorące  podziękowania Wójtowi Gminy Jerzemu Murzynowi bez którego wsparcia finansowego nie było by możliwe to przedsięwzięcie, kierownik Krystynie Kuźni i specjalistce ds. PWGDiA Monice Nowocień oraz  pani Zosi Sałek, Łukaszowi Sałek i ich współpracownikom, którzy stanęli na wysokości zadania by przygotować zajęcia i pobyt dzieci w gospodarstwie zgodnie z założeniami.  W zajęciach wzięło udział ponad 50 dzieci ze szkół podstawowych w Szwarszowicach i Chmielowie oraz ich  opiekunowie a także  zaproszeni goście wśród których byli: Barbara Krzemińska – wizytator  Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach, rolnicy z powiatu opatowskiego i ostrowieckiego zainteresowani utworzeniem zagrody edukacyjnej oraz doradcy ŚODR Modliszewice. Właściciele gospodarstwa rodzina Sałków  od wczesnych godzin rannych czynili przygotowania do przeprowadzenia zajęć dla uczniów tj.  pokazu wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym oraz dwóch lekcji: „Z czego powstaje chleb” i „Tajemnice leśnego świata”. Wizyta dzieci i gości w gospodarstwie  rozpoczęła się krótkim powitaniem i przedstawieniem samej zagrody oraz zasad obowiązujących podczas zajęć. Zaraz potem było wkładanie chleba do rozgrzanego wcześniej pieca oraz  podział dzieci na dwie grupy. Każda z nich uczestniczyła w  dwóch lekcjach.

 

Podczas lekcji „Z czego powstaje chleb” dzieci zapoznały się  z podstawowymi zbożami  z których powstaje chleb oraz mąką z nich wytworzoną a przede wszystkim porównywały  smak domowego chleba z chlebem  niedomowym.  Dzieci próbowały swoich sił przy mieleniu ziaren w żarnach, dowiedziały się jak wyrabiać  ciasto na chleb i jakich narzędzi trzeba użyć przy jego wypieku. Dzieci również  same wyrabiały ciasto –  na ciasteczka, które, poza chlebem również były w programie lekcji. Zabawy było co nie miara, każdy znaczył swoje ciastka, bo po wyjęciu z pieca należało  je zapakować  w torebkę i wziąć na pamiątkę pobytu w gospodarstwie. No i jeszcze poczęstunek  dla wszystkich uczestników na który składały się produkty pochodzące z gospodarstwa – były same pyszności aż trudno tu wymieniać. Nam najbardziej przypadły do smaku bułeczki drożdżowe z konfiturami z brzoskwini, śliwek i wiśni.

 

Druga grupa poznawała w tym czasie „tajemnice leśnego świata”. Wędrówka po lesie okazała się również bardzo ciekawa. Było rozpoznawanie roślin oraz mieszkańców lasu, nauka o gospodarce leśnej i zbieranie skarbów: liści, owoców drzew i elementów runa leśnego. Dzieci poznały niektóre gatunki drzew: dęby, modrzewie, sony, świerki. Dowiedziały się jak owocują, po co są zbierane szyszki przez leśników i czym żywią się leśne zwierzęta. Po powrocie dzieci miały do wykonania zadanie – rozpoznawanie tego co zebrały w lesie. Było przy tym sporo uciechy, ale przy okazji sprawdzenie zdobytej wiedzy.

 

Wizyta w gospodarstwie trwała prawie cztery godziny, był też czas na zwiedzanie zagrody, zabawę, relaks, granie w piłkę etc. Dzieci wracały do domów ze zrobionymi przez siebie ciasteczkami i świeżym chlebkiem, którego zapach i smak zapamiętają na długo. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na podobnej  „lekcji w zagrodzie” w kolejnym z gospodarstw  edukacyjnych współpracujących z ŚODR Modliszewice. Zachęcamy już teraz szkoły i nauczycieli oraz rodziców uczniów i wójtów gmin  do współpracy i kontakt z naszym Ośrodkiem do  udziału w „ lekcjach u rolnika” oraz w Dniu Otwartym w  Zagrodzie Edukacyjnej  za rok.

 

Teresa Wąsik

Anna Michalska

 

Zobacz galerię {gallery}DOZ w Skarbce{/gallery}

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Farma Waliszów
zobacz szczegóły
· dolnośląskie

Farma Waliszów

Brak ocen
Smocza Osada
zobacz szczegóły
Żbikowice · małopolskie

Smocza Osada

5,00
Odsapka Serniki
zobacz szczegóły
Serniki Kolonia · lubelskie

Odsapka Serniki

Brak ocen
Eko Złotna
zobacz szczegóły
Złotna · warmińsko-mazurskie

Eko Złotna

Brak ocen
Hola Alpaka
zobacz szczegóły
Okalewo · kujawsko-pomorskie

Hola Alpaka

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Wzór Standardów Ochrony Dzieci
zobacz więcej

Wzór Standardów Ochrony Dzieci

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Jesteśmy z powrotem!
zobacz więcej

Jesteśmy z powrotem!

Mamy dla Was dobre informacje! Po niezawinionej przez nas utracie […]

Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!