Tło

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi”

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” – ciekawa propozycja  zdobywania dodatkowej wiedzy przez dzieci i młodzież szkolną


Już po raz trzeci ŚODR Modliszewice był organizatorem  Dnia Otwartego w Zagrodzie Edukacyjnej, tym razem w gospodarstwie agroturystycznym ” u Zosi”  w Skarbce Dolnej  gmina Bałtów, które jest zrzeszone w  ogólnopolskiej Sieci „Zagrody Edukacyjne” koordynowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że  w województwie świętokrzyskim mamy 17 gospodarstw  agroturystycznych mających w swojej ofercie  programy edukacyjne skierowane do uczniów szkół, które  są również  zrzeszone w Sieci.  Dla gospodarstw  prowadzących taką działalność to nie lada wyzwanie oraz  nowe możliwości rozwoju zaś dla  uczniów same korzyści – kontakt z wsią, rolnictwem, zwierzętami. Dzieci mogą poznać wiejską kulturę, kuchnię czy zdobyć wiedzę na temat roślin i zwierząt. Natomiast rolnicy zyskują dodatkowe źródło dochodu.

 

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” został zorganizowany przy  współpracy Urzędu Gminy w Bodzechowie i Powiatowego Zespołu Doradczego ŚODR w Ostrowcu Św. W tym miejscu pragniemy złożyć gorące  podziękowania Wójtowi Gminy Jerzemu Murzynowi bez którego wsparcia finansowego nie było by możliwe to przedsięwzięcie, kierownik Krystynie Kuźni i specjalistce ds. PWGDiA Monice Nowocień oraz  pani Zosi Sałek, Łukaszowi Sałek i ich współpracownikom, którzy stanęli na wysokości zadania by przygotować zajęcia i pobyt dzieci w gospodarstwie zgodnie z założeniami.  W zajęciach wzięło udział ponad 50 dzieci ze szkół podstawowych w Szwarszowicach i Chmielowie oraz ich  opiekunowie a także  zaproszeni goście wśród których byli: Barbara Krzemińska – wizytator  Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach, rolnicy z powiatu opatowskiego i ostrowieckiego zainteresowani utworzeniem zagrody edukacyjnej oraz doradcy ŚODR Modliszewice. Właściciele gospodarstwa rodzina Sałków  od wczesnych godzin rannych czynili przygotowania do przeprowadzenia zajęć dla uczniów tj.  pokazu wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym oraz dwóch lekcji: „Z czego powstaje chleb” i „Tajemnice leśnego świata”. Wizyta dzieci i gości w gospodarstwie  rozpoczęła się krótkim powitaniem i przedstawieniem samej zagrody oraz zasad obowiązujących podczas zajęć. Zaraz potem było wkładanie chleba do rozgrzanego wcześniej pieca oraz  podział dzieci na dwie grupy. Każda z nich uczestniczyła w  dwóch lekcjach.

 

Podczas lekcji „Z czego powstaje chleb” dzieci zapoznały się  z podstawowymi zbożami  z których powstaje chleb oraz mąką z nich wytworzoną a przede wszystkim porównywały  smak domowego chleba z chlebem  niedomowym.  Dzieci próbowały swoich sił przy mieleniu ziaren w żarnach, dowiedziały się jak wyrabiać  ciasto na chleb i jakich narzędzi trzeba użyć przy jego wypieku. Dzieci również  same wyrabiały ciasto –  na ciasteczka, które, poza chlebem również były w programie lekcji. Zabawy było co nie miara, każdy znaczył swoje ciastka, bo po wyjęciu z pieca należało  je zapakować  w torebkę i wziąć na pamiątkę pobytu w gospodarstwie. No i jeszcze poczęstunek  dla wszystkich uczestników na który składały się produkty pochodzące z gospodarstwa – były same pyszności aż trudno tu wymieniać. Nam najbardziej przypadły do smaku bułeczki drożdżowe z konfiturami z brzoskwini, śliwek i wiśni.

 

Druga grupa poznawała w tym czasie „tajemnice leśnego świata”. Wędrówka po lesie okazała się również bardzo ciekawa. Było rozpoznawanie roślin oraz mieszkańców lasu, nauka o gospodarce leśnej i zbieranie skarbów: liści, owoców drzew i elementów runa leśnego. Dzieci poznały niektóre gatunki drzew: dęby, modrzewie, sony, świerki. Dowiedziały się jak owocują, po co są zbierane szyszki przez leśników i czym żywią się leśne zwierzęta. Po powrocie dzieci miały do wykonania zadanie – rozpoznawanie tego co zebrały w lesie. Było przy tym sporo uciechy, ale przy okazji sprawdzenie zdobytej wiedzy.

 

Wizyta w gospodarstwie trwała prawie cztery godziny, był też czas na zwiedzanie zagrody, zabawę, relaks, granie w piłkę etc. Dzieci wracały do domów ze zrobionymi przez siebie ciasteczkami i świeżym chlebkiem, którego zapach i smak zapamiętają na długo. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na podobnej  „lekcji w zagrodzie” w kolejnym z gospodarstw  edukacyjnych współpracujących z ŚODR Modliszewice. Zachęcamy już teraz szkoły i nauczycieli oraz rodziców uczniów i wójtów gmin  do współpracy i kontakt z naszym Ośrodkiem do  udziału w „ lekcjach u rolnika” oraz w Dniu Otwartym w  Zagrodzie Edukacyjnej  za rok.

 

Teresa Wąsik

Anna Michalska

 

Zobacz galerię {gallery}DOZ w Skarbce{/gallery}

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Farma Odkrywców – Survival na wsi
zobacz szczegóły
Konity · warmińsko-mazurskie

Farma Odkrywców – Survival na wsi

Brak ocen
Rajskie Łąki
zobacz szczegóły
Klonówka · pomorskie

Rajskie Łąki

5,00
Swojska Polana
zobacz szczegóły
Lubsza · opolskie

Swojska Polana

Brak ocen
Stajenka Oleńka
zobacz szczegóły
Wólka Ilówiecka · mazowieckie

Stajenka Oleńka

Brak ocen
Pszczelarnia Słodnik
zobacz szczegóły
Zabór · lubuskie

Pszczelarnia Słodnik

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych
zobacz więcej

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych

TVP3 Kielce poleca Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych.

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”

Na kanale YouTube Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w […]

Konkurs „Bezpieczna kwatera”
zobacz więcej

Konkurs „Bezpieczna kwatera”

Zapraszamy właścicieli gospodarstw agroturystycznych z terenu całej Polski do udziału […]

Konkurs “Na wsi najlepiej”
zobacz więcej

Konkurs “Na wsi najlepiej”

Polska Organizacja Turystyczna w ramach konkursu „Na wsi najlepiej” wybrała […]