Tło

Funkcjonowanie gospodarstw edukacyjnych w Szwajcarii

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział w Krakowie w dniach od 30 września do 5 października 2013 zorganizowało wyjazd studyjny pn. „Funkcjonowanie gospodarstw edukacyjnych na przykładzie Szwajcarii”. Projekt został zrealizowany w ramach umowy nr KSOW/79/09/2013 zawartej w dniu 20 września 2013 r. z Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, finansowany ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

Uczestnikami wyjazdu byli doradcy rolniczy i pracownicy naukowi. Celem wizyty studyjnej było zapoznanie się z funkcjonowaniem gospodarstw edukacyjnych w Kantonie Tessyn (Ticino) w Szwajcarii, współpracą gospodarstw edukacyjnych w ramach sieci „Scuolla in Fattoria” prowadzonej przez Związek Rolników Tessyńskich, systemem doradztwa i szkoleń dla rolników prowadzących edukację w gospodarstwach oraz kreowaniem terytorialnych produktów turystycznych z uwzględnieniem oferty turystycznej gospodarstw rolnych.

 

Wizyta studyjna miała miejsce w południowej, włoskojęzycznej części Szwajcarii,
w kantonie Tessyn (Ticino) ze stolicą w Bellinzona. Uczestnicy wyjazdu zakwaterowani byli w miejscowości Locarno, położonej nad jeziorem Maggiore.

 

Program wizyty rozpoczął się seminarium tematycznym prowadzanym przez Panią Anitę Tomaszewską ze Stowarzyszenia Rolników Tessyńskich (Unione Contadini Ticinesi), koordynatorkę projektu „Scuola in Fattoria”, Agroturystyka i Brunch w gospodarstwie. Gościnnie wystąpił również Pan Cleto Ferrari, Sekretarz Stowarzyszenia Rolników Tessyńskich.

 

Seminarium dotyczyło następujących zagadnień:

  1. Rolnictwo i obszary wiejskie w Szwajcarii;
  2. Znaczenie terminu gospodarstwa edukacyjnego;
  3. Analiza oferty gospodarstw edukacyjnych  i agroturystycznych w kantonie Ticino;
  4. Co ma do zaoferowania gospodarstwo edukacyjne?
  5. Kryteria jakościowe materiału do autokontroli;
  6. Jak przygotować dobrze wizytę z punktu widzenia nauczyciela i z punktu widzenia gospodarstwa;
  7. Organizacja i prowadzenie gospodarstwa edukacyjnego „Szkoła w gospodarstwie rolnym” („Scuola in Fattoria”;
  8. Zajęcia: doświadczenie – nauka – zachowanie;
  9. Tematyczne pomysły w odniesieniu do przedmiotów szkolnych;
  10. Przykłady gier i zabaw edukacyjnych do wykorzystania podczas wizyty.

 

W ramach wizyty studyjnej zaprezentowanych zostało 5 gospodarstw edukacyjnych skupionych w sieci „Scuola in Fattoria”.

 

 

Pierwsza wizyta odbyła się w gospodarstwie edukacyjnym „Alle Voliere” położonym w miejscowości Gudo w okręgu Bellinzona. Jest to gospodarstwo rolne, agroturystyczne i edukacyjne prowadzone przez fundację Diamante, zatrudniające miedzy innymi osoby niepełnosprawne, w tym umysłowo w średnim stopniu. Gospodarstwo zajmuje się hodowlą królików, kur niosek, kurcząt, indyków, kaczek, bażantów i pawi, dlatego realizowanymi tutaj programami edukacyjnymi są: ścieżka jajka i ścieżka mięsa.

 

zobacz zdjęcia

 

Druga wizyta odbyła się w  gospodarstwie edukacyjnym „La Ghirona” położonym w miejscowości Lavertezzo w okręgu Locarno. Jest to małe, ekologiczne gospodarstwo rolne z areałem ok 7 ha, położone w górach. Specjalizuje się w hodowli kóz, a niewielkiej przetwórni przetwarza się mleko i mięso. Poza zwierzętami hodowlanymi (kozami, owcami i świniami) w gospodarstwie znajdują się osły i psy. Programy zajęć oparte są na zasobach gospodarstwa, z możliwością wykorzystania zwierząt, jako „pomocy i materiału dydaktycznego”. Głównymi ścieżkami edukacyjnymi realizowanymi w gospodarstwie jest ścieżka mleka, mięsa i wełny. W ramach edukacji „La Ghironda” prowadzi tygodniowe obozy w górach dla dzieci.  Dodatkowo oferuje agroturystykę i brunch w gospodarstwie.

 

zobacz zdjęcia

 

Trzecia wizyta odbyła się w gospodarstwie edukacyjnym „Azienda Fratelli Aerni” położonym w miejscowości Gordola w okręgu Locarno. Jest to jedno z największych gospodarstw w Szwajcarii, prowadzone od 3 pokoleń, którego współwłaścicielem jest prezes Stowarzyszenia Rolników Tessynskich. Areał (własny oraz dzierżawiony) wynosi około 160 ha. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla bydła znanej i cenionej rasy mięsnej Charolais, obecnie około 120 sztuk. Na potrzeby zwierząt uprawia się kukurydzę, soję i pszenicę. W gospodarstwie realizowana jest ścieżka mięsa oraz specjalistyczny program dotyczący hodowli rasy Charolais.

 

zobacz zdjęcia

 

Czwarta wizyta odbyła się w gospodarstwie edukacyjnym „Azienda Mugnaio” położonym w miejscowości Semione w okręgu Blenio. Jest to niewielkie -8 ha- ekologiczne gospodarstwo rolne, specjalizujące się w hodowli kóz, kur niosek, kurcząt, indyków oraz królików. Gospodarstwo prowadzi uprawę różnego rodzaju kukurydzy, owoców i warzyw, a także posiada niewielką winnicę. Właściciele wytwarzają sery, kaszę kukurydzianą, syropy, przetwory i kosmetyki ziołowe i owocowe. Produkty z gospodarstwa, sprzedawane sąw ramach sprzedaży bezpośredniej we własnym sklepiku. Gospodarstwo uczestniczy w systemie „Bio-Suisse”.Realizowane ścieżki edukacyjne to ścieżka mleka, jajka, owoców, kasztanów, ziołowa, zbóż oraz specjalny program „Skąd pochodzi żywność”. Dodatkowo można wziąć udział w wakacyjnym pobycie w gospodarstwie oraz skorzystać z „noclegu na sianie”.

 

zobacz zdjęcia

 

Piąta wizyta odbyła się w gospodarstwie edukacyjnym „Azienda Ponzio” położonym w miejscowości S. Antonino w okręgu Bellinzona. Jest to gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 52 ha (areał własny i dzierżawiony), w którym prowadzi głównie hodowlę krów mlecznych i bydła, kóz, owiec, świń, królików oraz uprawia zboże. Wśród pól znaczący areał stanowią pastwiska, na których wypasa się krowy i owce. Właściciele prowadzą również sklep z produktami lokalnymi oraz oferują noclegi w ramach agroturystyki. Gospodarstwo posiada bogatą kolekcję dawnych narzędzi i maszyn rolniczych, a także muzeum traktorów. Realizowane ścieżki edukacyjne to ścieżka mleka oraz mięsa.

 

zobacz zdjęcia

 

Podczas pobytu w Szwajcarii uczestnicy wyjazdu zapoznali się z produktami lokalnymi i specjałami gospodarstw, a także zwiedzili historyczne centrum miasta Bellinzona oraz klasztor San Bernardo i okolicę na wzgórzu Curzutt w Monte Carasso.

 

W ostatnim dniu pobytu odbyło się spotkanie podsumowujące wizytę studyjną w gospodarstwach edukacyjnych Szwajcarii. W spotkaniu wzięła udział Pani Anita Tomaszewska, koordynatorka projektu „Scuola in Fattoria”, która towarzyszyła uczestnikom przez cały okres trwania wizyty studyjnej. Spotkanie zaowocowało licznymi wnioskami oraz deklaracją współpracy i działania na rzecz rozwoju Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

 

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Rajskie Łąki
zobacz szczegóły
Klonówka · pomorskie

Rajskie Łąki

5,00
Swojska Polana
zobacz szczegóły
Lubsza · opolskie

Swojska Polana

Brak ocen
Stajenka Oleńka
zobacz szczegóły
Wólka Ilówiecka · mazowieckie

Stajenka Oleńka

Brak ocen
Pszczelarnia Słodnik
zobacz szczegóły
Zabór · lubuskie

Pszczelarnia Słodnik

Brak ocen
Puchaczówka
zobacz szczegóły
Międzylesie · lubuskie

Puchaczówka

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych
zobacz więcej

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych

TVP3 Kielce poleca Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych.

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”

Na kanale YouTube Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w […]

Konkurs „Bezpieczna kwatera”
zobacz więcej

Konkurs „Bezpieczna kwatera”

Zapraszamy właścicieli gospodarstw agroturystycznych z terenu całej Polski do udziału […]

Konkurs “Na wsi najlepiej”
zobacz więcej

Konkurs “Na wsi najlepiej”

Polska Organizacja Turystyczna w ramach konkursu „Na wsi najlepiej” wybrała […]