iza2
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach w dniach 15-16 maja 2012 r. zorganizował seminarium wyjazdowe pn. „Pomysł na gospodarstwo edukacyjne”. Uczestniczyły w nim 24 osoby, w tym właściciele gospodarstw rolnych prowadzący działalność edukacyjną, a także osoby, które zainteresowane są utworzeniem takiego gospodarstwa.
Uczestnicy seminarium zdobyli nowe doświadczenia, poznali zasady funkcjonowania gospodarstw edukacyjnych, warunki formalno – prawne oraz wyrazili zadowolenie i chęć udziału w kontynuacji tego typu przedsięwzięć.
W ramach seminarium uczestnicy odwiedzili Pomorski Ogród Edukacyjny „Wiciokrzew” we Włokach. Wzięli udział w prezentacji oferty, która przystosowywana jest za każdym razem do konkretnego wieku zwiedzających. Ważnym elementem, obok prezentacji wybranych gatunków roślin, czy chronionych nasadzeń charakterystycznych dla Pomorza, są omawiane podczas prelekcji zagadnienia z botaniki, geografii, biologii.
Drugim w tym dniu odwiedzonym miejscem było gospodarstwo agroturystyczno-edukacyjne „Alte Farm”. Zajęcia odbyły się w Parku Podworskim, gdzie przedstawiona została prelekcja w oparciu o zasoby przyrodnicze i architektoniczne wsi Rusowo. Zaproszona wykładowczyni – Pani Ewa Najder – omówiła zasady tworzenia gospodarstw edukacyjnych, zagospodarowania terenu tak, aby był on bezpieczny dla odwiedzających podała przykłady ofert programów z zakwaterowaniem i bez noclegu. Poruszony został temat pomocy dydaktycznych. Ostatnim w tym dniu wykładem było przedstawienie przez wykładowcę ZODR w Barzkowicach aspektów formalno-prawnych dotyczących prowadzenia formy edukacyjnej, a w szczególności rejestrowania działalności oraz rozliczania dochodów.
W drugim dniu seminarium odbył się wyjazd do miejscowości Paproty, do gospodarstwa „W Labiryntach”. Grupa miała okazję uczestniczyć w zajęciach poświęconych świadomości ekologicznej, a dotyczących naturalnych bogactw: złóż torfu, źródlisk, a także wziąć udział w grze terenowej „tajemnica druida”, zdobywanie labiryntowej wieży, balonowej katapulcie, zdobywanie piaskowej góry itd. Programy gospodarstwa adresowane są do dzieci, które poprzez zabawę, obserwację uczą się elementów historii, biologii, fizyki i chemii, jak również działania w grupie. Poruszany jest tutaj ważny aspekt ochrony naturalnych zasobów.
Ważną rzeczą dla tych gospodarstw, często małych, nierentownych jest fakt iż mogą tworzyć ciekawe programy, uczyć wrażliwości, współdziałania w zespole, świadomości ekologicznej i konsumenckiej korzystając z zasobów gospodarstwa i okolicznej przyrody bez konieczności podejmowania już na początku działalności, trudnej decyzji związanej z dużymi nakładami finansowymi.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2017-2013.
Izabella Dudzińska Krawczyk
ZODR Barzkowice