Seminarium wyjazdowe „Zagroda edukacyjna – gospodarstwo z pomysłem”
W dniach 26-28 września br. odbyło się trzydniowe seminarium wyjazdowe pn. „Zagroda edukacyjna – gospodarstwo zpomysłem”, którego organizatorem był Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.
W seminarium wzięło udział dwudziestu mieszkańców obszarów wiejskich województwa zachodniopomorskiego posiadających już funkcjonujące zagrody edukacyjne oraz osoby dopiero zainteresowane tą tematyką .
Pierwszy dzień,w Unieściu pod Koszalinem, upłynął na wykładach oraz intensywnych warsztatach z zakresu pedagogiki m.in. „Metodyka prowadzenia zajęć i zabaw dla dzieci, dostosowywanie zajęć do różnych grup wiekowych”, „Przygotowanie do działań dyscyplinujących grupy dziecięce i uczniowskie” oraz „Przygotowywanie programów w oparciu o zasoby gospodarstwa”, które prowadziła dr Jolanta Sajdera z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Podczas warsztatów grupy miały możliwość pod okiem pedagoga przygotowanie programu edukacyjnego w oparciu o rzeczywiste lub fikcyjne zasoby gospodarstwa i opracowanie zajęć edukacyjnych. Najczęściej były to tematy przyrodnicze powiązane z produkcją roślinną oraz przetwórstwem, przygotowanie planu warsztatów związanych z dominującą tematyką. Jednocześnie wykładowczyni zwróciła uwagę, aby każde dziecko mogło swoją pracę zabrać do domu. Również nie można zapomnieć, że zajęcia edukacyjne muszą być wzbogacone o zabawy ruchowe i nawiązywać do głównego tematu. Ponadto warto, aby zagrody edukacyjne przygotowywały zajęcia w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego. Uczestnicy mieli okazję poznać metody dyscyplinujące różnych grup wiekowych.
W drugiej części dnia odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne z pierwszej pomocy prowadzonych przez ratowników medycznych. Ćwiczenia pozwoliły właścicielom gospodarstw na zdobycie umiejętności niezbędnych podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach i nabycie m.in. umiejętności postępowania w miejscu zdarzenia, rozpoznania stanów zagrożenia życia, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej, dziecka i noworodka.
W programie seminarium drugi i trzeci dzień przeznaczony był na wizyty w zagrodach edukacyjnych województwa pomorskiego należących do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Były to zagrody o zróżnicowanej tematyce edukacyjnej m.in. „Lekcja o sianie” prowadzona w gospodarstwie „U Chłopa” w Chmielnie, „Lekcja o zbożu” w gospodarstwie „U Rychertów” w Kiełpinie oraz zajęcia garncarskie „U Garncarza Szyszka” w miejscowości Sokole. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z procesem powstawania
tego typu lekcji, funkcjonowania samego gospodarstwa, podziale obowiązków i organizacji pracy, a także uczestnictwa wpraktycznych warsztatach.
Prócz masek do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, rozbudowanych materiałów szkoleniowych uczestnicy seminarium wyjechali z nową wiedzą z zakresu pedagogiki i umiejętnością ratowania życia, ale również z nowymi spostrzeżeniami, kontaktami, a także nowymi pomysłami oraz zapałem do dalszych działań w swoich gospodarstwach.
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
Izabella Dudzińska Krawczyk
Paulina Kołodziejska