Tło

Świętokrzyski Dzień Otwarty Zagród Edukacyjnych

Gospodarstwo Agroturystyczne „EKOSTOKROTKA” w Kapkazach – gm. Bodzentyn, pow. kielecki – będące członkiem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych 8 września br. gościło u siebie ponad 50 osób. Na Dzień Otwarty Zagród Edukacyjnych, bo o nim mowa, przybyli uczniowie klas trzecich ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Końskich. Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach dzięki przychylności Małgorzaty Muzoł – Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i wsparciu Krzysztofa Jasińskiego – Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy w Końskich. Wśród zaproszonych gości była Ewa Okońska – redaktor Polskiego Radia Kielce S.A.

 

Wizyta w Zagrodzie edukacyjnej zorganizowana została przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. To już druga tego typu impreza promująca Sieć Zagród Edukacyjnych w województwie świętokrzyskim. Tym razem swoje gospodarstwo zaprezentowała Krystyna Krzciuk. Już po drodze do Kapkaz dzieci były zachwycone. „Ale tu pięknie” – mówiły.  Dopytywały czy będzie kot, pies, czy zobaczą krowę. Były te i inne zwierzęta gospodarskie, a nawet paw z pięknym ogonem.

 

Po krótkim wstępie, właścicielka zagrody zaprosiła do uczestniczenia w tzw. „lekcjach u rolnika”. A program był bogaty i ciekawy zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 

Była lekcja o wypieku chleba – „od ziarenka do bochenka” – na której dzieci poznawały różne gatunki zbóż oraz przetwory zbożowe. Dowiedziały się o zwyczajach i obrzędach związanych z wypiekiem chleba. Każdy mógł się też wykazać swoją inwencją twórczą, lepiąc bułeczki z krucho drożdżowego ciasta.

 

Druga lekcja – „od mleczka do sereczka” – o mleku i jego przetworach rozpoczęła się omówieniem gatunków zwierząt, od których pozyskujemy mleko. Dzieci dowiedziały się czym się różni mleko świeże od zsiadłego i co z mleka można zrobić. Następnie Pani Krystyna przyniosła kilka słoików ze śmietaną i powiedziała: „teraz będziemy robić masło”. Dzieci podzielone na kilka grup dostały ważne zadanie. Musiały potrząsać słoikiem tak długo, aż pojawi się maślana kulka. Z początku z niedowierzaniem patrzyły na słoiki, ale cierpliwie nimi potrząsały. Każdy po dziesięć razy, żeby było sprawiedliwie. Aż w końcu ktoś krzyknął, „coś tam jest, udało się”. Po odlaniu maślanki dzieci mogły spróbować jak smakuje domowe masło.

 

 

Były też inne smakołyki. Gospodarze przygotowali  poczęstunek, a wszystko z własnego gospodarstwa. Był swojski chleb, ser biały i żółty, powidła, miód, masło, smalec, ogórki kiszone a na deser ciasto i faworki. Zabrane z domu śniadanie ogólne nie było potrzebne, bo i po co, jak wszystko było takie smaczne.

 

Kolejna lekcja – „flora i fauna Kapkaz”  – to była dopiero frajda. Jedna grupa zwiedzała zagrodę i poznawała zwierzęta w niej mieszkając: króliki, kaczki, indyki, kury ozdobne, krowy, kucyka, kotki, pieski. Potem na podwórko podjechał wóz drabiniasty, a gospodarz zaprosił na zwiedzanie Kapkaz. „Ale było fajnie” – po powrocie mówiły dzieci – „poznaliśmy różne rośliny, nawet kilka listków mamy, bo Pani Krysia kazała coś przywieź z przejażdżki”.

 

Druga grupa w tym czasie uczestniczyła w lekcji – „od ziarenka lnianego do ubranka gotowego”. Było: zwiedzanie muzeum – „wiejskiego warsztatu tkackiego”, poznawanie przebiegu procesu technologicznego – od ziarna lnu, poprzez jego obróbkę aż do ubranka gotowego, poznawanie starodawnych narzędzi np. kobylica, woźnica, wialnia zbożowa, jarzmo i rękodzielnictwa ludowego – hafty gobelinowe, obrazy z ziaren, malowane na szkle, robione ze sznurka, robótki szydełkowe – serwety, obrusy, bieżniki.

 

Potem była oczywiście zamiana grup, żeby każdy mógł we wszystkich zajęciach uczestniczyć.

 

 

W trakcie zajęć, wszystkiemu przysłuchiwała się Ewa Okońska. Podpytywała dzieci co im się najbardziej podoba i czy chciałyby uczestniczyć częściej w takich „lekcjach”. Odpowiedź była oczywiście jedna – taaaak. Dzień spędzony w Zagrodzie Edukacyjnej w „Ekostokrotka” podobał się wszystkim. nawet dorośli chętnie włączali się do zabawy. „Kapitalna forma zajęć – podsumowała Małgorzata Muzoł Świętokrzyski Kurator Oświaty.

 

 

W województwie świętokrzyskim jest na dzień dzisiejszy 11 gospodarstw należących do Sieci Zagród Edukacyjnych. Zapraszam do skorzystania z ich oferty, jest bardzo ciekawa i różnorodna. Pełna informacja na temat zagród dostępna jest w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach / Dział Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki i na stronie internetowej: http://www.zagrodaedukacyjna.pl/.

 


Anna Michalska, ŚODR w Modliszewicach

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Farma Odkrywców – Survival na wsi
zobacz szczegóły
Konity · warmińsko-mazurskie

Farma Odkrywców – Survival na wsi

Brak ocen
Rajskie Łąki
zobacz szczegóły
Klonówka · pomorskie

Rajskie Łąki

5,00
Swojska Polana
zobacz szczegóły
Lubsza · opolskie

Swojska Polana

Brak ocen
Stajenka Oleńka
zobacz szczegóły
Wólka Ilówiecka · mazowieckie

Stajenka Oleńka

Brak ocen
Pszczelarnia Słodnik
zobacz szczegóły
Zabór · lubuskie

Pszczelarnia Słodnik

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych
zobacz więcej

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych

TVP3 Kielce poleca Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych.

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”

Na kanale YouTube Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w […]

Konkurs „Bezpieczna kwatera”
zobacz więcej

Konkurs „Bezpieczna kwatera”

Zapraszamy właścicieli gospodarstw agroturystycznych z terenu całej Polski do udziału […]

Konkurs “Na wsi najlepiej”
zobacz więcej

Konkurs “Na wsi najlepiej”

Polska Organizacja Turystyczna w ramach konkursu „Na wsi najlepiej” wybrała […]