VI Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
Ze względu na sytuację epidemiczną i obostrzenia sanitarne przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się COVID-19 VI Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych nie mógł się odbyć zwyczajowo w formie konferencji stacjonarnej i został zorganizowany za pośrednictwem Internetu, jako wirtualna konferencja synchroniczno-asynchroniczna, tj.
- w terminie od 24 listopada do 30 grudnia 2020 roku część asynchroniczna,
czyli dostęp w czasie nierzeczywistym do różnorodnych materiałów do samokształcenia i treści interaktywnych, - w dniu 8 grudnia 2020 roku w godz. 10.00 – 15.00 część synchroniczna,
czyli wideokonferencja dostępna online w czasie rzeczywistym.
Obie części konferencji, synchroniczna i asynchroniczna, stanowiące integralną całość miały miejsce na dedykowanej platformie internetowej https://6-zlot-osze.pl i były dostępne dla zalogowanych uczestników na podstawie indywidualnego loginu i hasła dostępu.
W asynchronicznej część Zlotu wydzielono sekcje tematyczne:
SEKCJA EDUKACYJNA – oferta szkoleń e-learningowych na temat różnych aspektów życia na obszarach wiejskich, których ukończenie mogło być potwierdzone certyfikatem wydanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.
SEKCJA INSPIRUJĄCA – wykłady, filmy i prezentacje, które poszerzały wiedzę dotyczącą tematyki wiejskiej i przybliżały inspirujące praktyki związane z prowadzeniem działalności rolniczej i wielofunkcyjnego gospodarstwa wiejskiego.
SEKCJA INFORMACYJNO-PROMOCYJNA – informacje o funkcjonowaniu zagród edukacyjnych i wydarzeniach, które miały miejsce w zagrodach lub dotyczyły zagród w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli od V Ogólnopolskiego Zlotu Zagród Edukacyjnych, który miał miejsce w Krakowie w grudniu 2018 roku .
SEKCJA NAUKOWA – dostęp do opracowań naukowych na temat działalności zagród edukacyjnych i Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.
SEKCJA INTEGRACYJNA – okazja do bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami Zlotu, organizatorami i ekspertami za pośrednictwem forum i czatu.
SEKCJA KULTURALNA – propozycje kulturalne do spędzenia wspólnie czasu w sieci z innymi uczestnikami.
Punktem kulminacyjnym Zlotu była konferencja synchroniczna w dniu 8 grudnia 2021 roku transmitowana na żywo ze studia konferencyjnego w Krakowie. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładów planarnych oraz uczestniczyć wg swobodnego wyboru w 7 równoległych interaktywnych sesjach dyskusyjnych prowadzonych przez ekspertów w dziedzinach:
- Agroekologia i permakultura: metody i założenia edukacji praktycznej.
- Formalno-prawne aspekty funkcjonowania zagród edukacyjnych
- Metody aktywizujące w ofercie zagród edukacyjnych
- Produkt lokalny w ofercie zagród edukacyjnych
- Rasy rodzime zwierząt gospodarskich w edukacji
- Smart Villages w edukacji
- Wykorzystanie marki miejsca i marki lokalnej w działaniach promocyjnych zagród edukacyjnych.
VI Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych – prelegenci na wideokonferencji, od lewej: Olga Gałek (Fundacja MILA), Klaudia Kieljan (CDR), Paweł Radomski (Instytut Zootechniki PIB), Jolanta Sajdera (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Jerzy Raciborski( AWF w Krakowie), Elżbieta Dziasek (CDR), Jan Czaja (LGD Dunajec-Biała), Łukasz Komorowski (IRWiR PAN Warszawa).
Zdalna forma konferencji była dużym wyzwaniem zarówno dla organizatorów, jak i dla uczestników. Pomimo rozlicznych barier natury technicznej, psychologicznej czy fizycznej odległości dzielącej uczestników, wirtualny Zlot został pozytywnie odebrany w środowisku. Jak wynika z ankiet ewaluacyjnych wydarzenie zbliżyło do siebie rozproszone po Polsce Zagrody Edukacyjne oraz ich sympatyków, dostarczyło wiedzy i zainspirowało do dalszego rozwoju oraz przyniosło nadzieję na przezwyciężenie bieżących trudności spowodowanych przez pandemię. Nie umniejszając roli internetu w komunikacji, nie jest on jednak w stanie zastąpić bezpośrednich kontaktów, dlatego organizatorzy i uczestnicy liczą, że kolejny, planowany za dwa lata VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych odbędzie się bez przeszkód jako tradycyjna konferencja i spotkanie na żywo.
Uczestnicy o VI Zlocie Zagród Edukacyjnych:
“… Było to doskonałe wydarzenie, zarówno pod kątem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Cieszę się, że pandemia nie pokrzyżowała planów i wydarzenie się odbyło. ..”
“Konferencja przygotowana jak zwykle bardzo profesjonalnie, duża dawka przydatnych informacji, szereg ciekawych wykładów. Jednak moim zdaniem, forma szkoleń w czasie realnym jest niezastąpiona. ..”
“… Podczas konferencji przekazane zostały bardzo interesujące i przydatne informacje. Wysoki poziom m wszystkich wykładów, profesjonalizm i zrozumiałość przekazu wiedzy. Bardzo dobre i przydatne materiały szkoleniowe….”
“… Mnie osobiście odpowiada możliwość kontaktów bezpośrednich z innymi właścicielami gospodarstw edukacyjnych, taka wymiana doświadczeń praktycznych.”
“Włożyliście Państwo mnóstwo czasu, pracy i wysiłku w to aby Zlot i konferencja się odbyły . Wyrazy uznania i podziękowanie !!!!”
Organizatorem VI Ogólnopolskiego Zlotu Zagród Edukacyjnych było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Operacja była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej ‘Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.