Tło

Wizyta studyjna w „Dworku Tradycja”

W dniach 26-27.10.2016 r. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zrealizował dwudniowe spotkanie: seminarium i wyjazd studyjny, które odbyło się w ramach operacji  pn. „Wdrażanie inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowanie procesu tworzenia miejsc pracy na terenach wiejskich”. Działanie zrealizowano w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 w zakresie SIR (Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich).

W spotkaniu udział wzięło 40 osób – mieszkańcy obszarów wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego: rolnicy, przedsiębiorcy, a także doradcy Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Głównym celem projektu była aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich, a także ułatwianie transferu wiedzy i innowacji na obszarach wiejskich.

Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy zapoznali się z dobrymi praktykami wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach. Gościliśmy w Dworku Tradycja w Bełcznej (w powiecie łobeskim), w Młynie nad Starą Regą w Tarnowie (w powiecie łobeskim), a także w tematycznych Ogrodach „Hortulus Spectabilis” (w powiecie koszalińskim).  W każdym miejscu spotkaliśmy się z gospodarzem, który zaprezentował nam swoją ofertę.

Podczas części teoretycznej, którą poprowadził Pan Grzegorz Cetner – Kierownik Zespołu Rozwoju Obszarów Wiejskich Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, omówione zostały dobre praktyki w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, pomysły innowacji marketingowych, a także znaczenie postaw przedsiębiorczych dla społeczeństwa. Dzięki realizacji projektu uczestnicy zdobyli wiedzę nie tylko teoretyczną ale również praktyczną. Wykładowca pomógł odpowiedzieć na nurtujące pytania i wskazał kierunek oceny umiejętności związanych z przedsiębiorczością.  Uczestnicy projektu zdobyli nowe kontakty i niewątpliwą motywację do działania.

W „Dworku Tradycja”, który należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, jego właścicielka opowiedziała nam jego historię. Ponad 300-letnia historia domu i jego rozliczne tajemnice oraz atrakcje sprawiają, że pobyt tu jest wyjątkowym przeżyciem. Dworek pamięta bezmiar burzliwych, pięknych i dziwnych historii. W jego otoczeniu działo się przez dziesiątki lat zwyczajne życie, których jest dziś żywym wspomnieniem. W murach domu mieścił się kiedyś zajazd i pastorówka, po wojnie umieszczono tu archiwum powiatowe, a przed kilkudziesięciu laty pełnił on także funkcję wiejskiej szkoły. Miejsce to jego właściciele stworzyli i udostępniają z sentymentu i szacunku do tego co stworzyła historia i natura, czyli do dziedzictwa kulturowego regionu. To właśnie z potrzeby poszukiwania tradycyjnych smaków powstała pierwsza książka z przepisami kuchni pomorskiej zebranymi przez panią Grażynę Zarembę-Szubę. Odnalezienie przepisu z 1845 r. na tradycyjne i ważne w historii Szczecińskie Pierniki zaowocowało włączeniem ich do oferty Dworku. Wypiekane są w nim od lat w specjalnie przygotowanych do tego drewnianych formach, tworzone są zarówno na warsztatach, jak i na zamówienie. Spośród wielu przywróconych do życia przepisów i potraw to właśnie pierniki szczecińskie stały się wizytówką i zarazem znakiem rozpoznawczym Dworku Tradycja. Programy autorskie warsztatów proponowanych przez właścicieli skierowane są do różnych grup wiekowych – zarówno do młodzieży szkolnej, osób w średnim wieku, biznesmenów oraz osób starszych. Są to zarówno warsztaty kulinarne, ekologiczne, jak i relaksacyjno-rozwojowe. Nieograniczone możliwości, jakie stwarza otoczenie dworku (leży on na terenie gminy Łobez, której ogromnym skarbem jest środowisko naturalne), powoduje, że produkt jest atrakcyjny dla gości nastawionych również na turystykę rekreacyjną (malownicze tereny sprzyjają wycieczkom pieszym, rowerowym i konnym).

Podczas wyjazdu gościliśmy również w ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Ta perełka północnej części naszego kraju to o nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej. Tu znajduje się również doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi Po terenie ogrodów można się poruszać  z wózkami dziecięcymi, wózkami inwalidzkimi. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach. W założeniu ogród ma pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana  na wzór podwójnej nici DNA. Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, pola i lasy, a w dobrą pogodę na Morze Bałtyckie. Znakomicie widać też otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni.  Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, Ogrody 4 Pory Roku, Ogród Zegarów, Ogród Kalendarz Celtycki oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, ale również ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe.

 

 

Beata Janiszewska
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

{gallery}images/2016/7{/gallery}

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Ranczo Szalony Koń
zobacz szczegóły
Brunów · dolnośląskie

Ranczo Szalony Koń

5,00
Czas na Przerwę
zobacz szczegóły
Krośnice · dolnośląskie

Czas na Przerwę

Brak ocen
Gospodarstwo ekologiczne JuchowoFarm
zobacz szczegóły
Juchowo · zachodniopomorskie

Gospodarstwo ekologiczne JuchowoFarm

Brak ocen
ALPAKOTERAPIA MARTA GÓRSKA
zobacz szczegóły
WIEŚCISZOWICE · dolnośląskie

ALPAKOTERAPIA MARTA GÓRSKA

5,00
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Konkurs „Na wsi najlepiej”
zobacz więcej

Konkurs „Na wsi najlepiej”

Polska Organizacja Turystyczna w ramach konkursu „Na wsi najlepiej” wybrała […]

VI Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VI Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Ze względu na sytuację epidemiczną i obostrzenia sanitarne przeciwdziałające rozprzestrzenianiu […]

Polska Smakuje w Agroturystyce – cykl filmów
zobacz więcej

Polska Smakuje w Agroturystyce – cykl filmów

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na swoim kanale YouTube prezentuje cykl […]

Zagrody edukacyjne 2019-2020
zobacz więcej

Zagrody edukacyjne 2019-2020

Przedstawiamy prezentacje dotyczącą działalności Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

Webinarium „Jak zostać zagrodą edukacyjną – uwarunkowania formalno-prawne”
zobacz więcej

Webinarium „Jak zostać zagrodą edukacyjną – uwarunkowania formalno-prawne”

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza rolników na webinarium […]

Podsumowanie roku 2019 w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych
wydarzenie · 01/12/2020
zobacz więcej

Podsumowanie roku 2019 w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych

W roku 2019 do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych przyjęliśmy 29 […]

Zagrody Edukacyjne na Facebook’u
zobacz więcej

Zagrody Edukacyjne na Facebook’u

Bieżące wydarzenia i informacje dostępne są na naszym profilu na […]

Agroturyści 2018
zobacz więcej

Agroturyści 2018

TVP2 PnŚ „Agroturyści” 30.06.2018 (Małopolska – ZE Wiśniowy Gaj) https://pytanienasniadanie.tvp.pl/37920481/agroturysci-odpoczywaj-w-ciszy-i-spokoju EchodniaTV […]

Cykl TVP2 „Polska smakuje w agroturystyce” 2018
wydarzenie · 01/12/2020
zobacz więcej

Cykl TVP2 „Polska smakuje w agroturystyce” 2018

– TVP2 PnŚ „Polska smakuje w agroturystyce” 29.08.2018 – zachodniopomorskie […]

Galeria V Zlot
wydarzenie · 06/05/2020
zobacz więcej

Galeria V Zlot

Zobacz galerię zdjęć z naszego V corocznego zlotu!

Podsumowanie roku 2018 w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Podsumowanie roku 2018 w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych

Kolejny rok funkcjonowania Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych zaznaczył się licznymi […]

Konkurs POT „Na Wsi Najlepiej”
zobacz więcej

Konkurs POT „Na Wsi Najlepiej”

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła konkurs na najlepsze przedsięwzięcia turystyczne funkcjonujące […]