Tło

Wizyta studyjna w “Dworku Tradycja”

W dniach 26-27.10.2016 r. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zrealizował dwudniowe spotkanie: seminarium i wyjazd studyjny, które odbyło się w ramach operacji  pn. “Wdrażanie inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowanie procesu tworzenia miejsc pracy na terenach wiejskich”. Działanie zrealizowano w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 w zakresie SIR (Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich).

W spotkaniu udział wzięło 40 osób – mieszkańcy obszarów wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego: rolnicy, przedsiębiorcy, a także doradcy Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Głównym celem projektu była aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich, a także ułatwianie transferu wiedzy i innowacji na obszarach wiejskich.

Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy zapoznali się z dobrymi praktykami wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach. Gościliśmy w Dworku Tradycja w Bełcznej (w powiecie łobeskim), w Młynie nad Starą Regą w Tarnowie (w powiecie łobeskim), a także w tematycznych Ogrodach “Hortulus Spectabilis” (w powiecie koszalińskim).  W każdym miejscu spotkaliśmy się z gospodarzem, który zaprezentował nam swoją ofertę.

Podczas części teoretycznej, którą poprowadził Pan Grzegorz Cetner – Kierownik Zespołu Rozwoju Obszarów Wiejskich Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, omówione zostały dobre praktyki w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, pomysły innowacji marketingowych, a także znaczenie postaw przedsiębiorczych dla społeczeństwa. Dzięki realizacji projektu uczestnicy zdobyli wiedzę nie tylko teoretyczną ale również praktyczną. Wykładowca pomógł odpowiedzieć na nurtujące pytania i wskazał kierunek oceny umiejętności związanych z przedsiębiorczością.  Uczestnicy projektu zdobyli nowe kontakty i niewątpliwą motywację do działania.

W “Dworku Tradycja”, który należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, jego właścicielka opowiedziała nam jego historię. Ponad 300-letnia historia domu i jego rozliczne tajemnice oraz atrakcje sprawiają, że pobyt tu jest wyjątkowym przeżyciem. Dworek pamięta bezmiar burzliwych, pięknych i dziwnych historii. W jego otoczeniu działo się przez dziesiątki lat zwyczajne życie, których jest dziś żywym wspomnieniem. W murach domu mieścił się kiedyś zajazd i pastorówka, po wojnie umieszczono tu archiwum powiatowe, a przed kilkudziesięciu laty pełnił on także funkcję wiejskiej szkoły. Miejsce to jego właściciele stworzyli i udostępniają z sentymentu i szacunku do tego co stworzyła historia i natura, czyli do dziedzictwa kulturowego regionu. To właśnie z potrzeby poszukiwania tradycyjnych smaków powstała pierwsza książka z przepisami kuchni pomorskiej zebranymi przez panią Grażynę Zarembę-Szubę. Odnalezienie przepisu z 1845 r. na tradycyjne i ważne w historii Szczecińskie Pierniki zaowocowało włączeniem ich do oferty Dworku. Wypiekane są w nim od lat w specjalnie przygotowanych do tego drewnianych formach, tworzone są zarówno na warsztatach, jak i na zamówienie. Spośród wielu przywróconych do życia przepisów i potraw to właśnie pierniki szczecińskie stały się wizytówką i zarazem znakiem rozpoznawczym Dworku Tradycja. Programy autorskie warsztatów proponowanych przez właścicieli skierowane są do różnych grup wiekowych – zarówno do młodzieży szkolnej, osób w średnim wieku, biznesmenów oraz osób starszych. Są to zarówno warsztaty kulinarne, ekologiczne, jak i relaksacyjno-rozwojowe. Nieograniczone możliwości, jakie stwarza otoczenie dworku (leży on na terenie gminy Łobez, której ogromnym skarbem jest środowisko naturalne), powoduje, że produkt jest atrakcyjny dla gości nastawionych również na turystykę rekreacyjną (malownicze tereny sprzyjają wycieczkom pieszym, rowerowym i konnym).

Podczas wyjazdu gościliśmy również w ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Ta perełka północnej części naszego kraju to o nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej. Tu znajduje się również doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi Po terenie ogrodów można się poruszać  z wózkami dziecięcymi, wózkami inwalidzkimi. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach. W założeniu ogród ma pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana  na wzór podwójnej nici DNA. Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, pola i lasy, a w dobrą pogodę na Morze Bałtyckie. Znakomicie widać też otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni.  Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, Ogrody 4 Pory Roku, Ogród Zegarów, Ogród Kalendarz Celtycki oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, ale również ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe.

 

 

Beata Janiszewska
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

{gallery}images/2016/7{/gallery}

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Ośrodek Coniraya
zobacz szczegóły
Sieborowice · małopolskie

Ośrodek Coniraya

Brak ocen
Owocowa Przystań
zobacz szczegóły
Borowno Kolonia, · śląskie

Owocowa Przystań

Brak ocen
Przystanek Alpaka Dobrzewino
zobacz szczegóły
Dobrzewino · pomorskie

Przystanek Alpaka Dobrzewino

Brak ocen
Farma Waliszów
zobacz szczegóły
Stary Waliszów · dolnośląskie

Farma Waliszów

Brak ocen
Smocza Osada
zobacz szczegóły
Żbikowice · małopolskie

Smocza Osada

2,33
Odsapka Serniki
zobacz szczegóły
Serniki Kolonia · lubelskie

Odsapka Serniki

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Wzór Standardów Ochrony Dzieci
zobacz więcej

Wzór Standardów Ochrony Dzieci

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Jesteśmy z powrotem!
zobacz więcej

Jesteśmy z powrotem!

Mamy dla Was dobre informacje! Po niezawinionej przez nas utracie […]

Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!