Tło

Za nami I Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Kolejne, niezwykłe spotkanie członków Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych było możliwe dzięki realizacji w dniach 28-29 listopada 2013 r. I Ogólnopolskiego Zlotu Zagród Edukacyjnych. Konferencja była okazją do podsumowania dwóch lat funkcjonowania Sieci, integracji i wymiany doświadczeń oraz zdobycia nowej wiedzy i umiejętności.

 

Konferencja zorganizowana została przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach w Hotelu Campanile przy Alei Piłsudskiego w Łodzi.

 

W konferencji wzięło udział 120 osób, w tym głównie członkowie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oraz doradcy rolniczy koordynujący funkcjonowanie zagród edukacyjnych z całej Polski.

 

 

Uczestnikom dwudniowego spotkania zapewniono program merytoryczny, zakwaterowanie, posiłki, serwis kawowy oraz wyjazd studyjny związany tematycznie z programem konferencji.

Całość konferencji sfinansowana została ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

I Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych, to część szerszego programu edukacyjnego, jaki realizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział  Krakowie. Zmierza on do systematycznego rozwoju Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w Polsce. Celem konferencji była integracja i wymiana doświadczeń środowiska działającego na rzecz rozwoju Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oraz upowszechnienie wiedzy specjalistycznej mającej znaczenie dla rozwoju sieci gospodarstw edukacyjnych w Polsce

 

Uroczystego otwarcia I Ogólnopolskiego Zlotu Zagród Edukacyjnych dokonali:

Jarosław Bomba – Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, Małgorzata Gabryelczak – p.o. I Zastępca Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach oraz Beata Wszołek – p.o. II Zastępca Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach.

 

Program konferencji obejmował: zagadnienia działalności Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, metodykę prowadzenia zajęć w zagrodzie edukacyjnej, w tym głównie pedagogikę zabawy – kontekst teoretyczny i praktyczny, wizytę studyjną w obiekcie, w którym realizowane są zajęcia edukacyjne z kultury materialnej wsi, dyskusję, wymianę doświadczeń.

 

Szczególnie uwzględniono problematykę poświęconą pedagogice zabawy.

Czym jest pedagogika zabawy, jakim rodzajem aktywności i jednocześnie środkiem przekazu jest zabawa, mówiła Małgorzata Dzieciuchowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Strykowie. Przybliżyła wielorakie znaczenie zabaw dla rozwoju dziecka oraz ogromną ich rolę w budowaniu relacji społecznych.

 

Przykłady zabaw oraz korzyści jakie mogą płynąć ze stosowania na zajęciach metod obejmujących zakres pedagogiki zabawy zaprezentowane zostały podczas zajęć warsztatowych, które uzupełniły wiedzę przekazaną w trakcie wykładu.

Uczestnicy poznali schematy prowadzenia zabaw z dziećmi, sposoby nawiązania współpracy z grupą oraz jej zintegrowania, a także przykłady zabaw ćwiczących współdziałanie, refleks

i spostrzegawczość, sprawność manualną, zwinność czy też zaufanie do grupy.

Warsztaty przeprowadzone zostały w trzech zbieżnych tematycznie grupach przez Małgorzatę Dzieciuchowicz, Renatę Walczak oraz Renatę Jagodzińską z Zespołu Szkół nr 1 w Strykowie.

 

Żywe zainteresowanie wzbudziła prezentacja Małgorzaty Dzieciuchowicz:

„Jak radzić sobie z trudnym zachowaniem dzieci i młodzieży”. Wielu słuchaczy obrazowało przedstawiane przez wykładowcę kwestie, własnymi doświadczeniami, z jakimi zetknęli się podczas  pracy w swoich zagrodach edukacyjnych. Niezwykle przydatne okazały się przykłady właściwego reagowania na trudne zachowania dzieci, konstruktywnej konfrontacji z przejawami agresji, zaburzaniem uwagi podczas zajęć czy też zemstą, skierowaną zarówno w stronę kolegów, jak i nauczyciela.

 

Uzupełnieniem wykładów oraz warsztatów merytorycznych, był wyjazd studyjny do „Żywego Skansenu – Centrum Folkloru Polskiego” w Nagawkach, gm. Dmosin, powiat brzeziński. Pani Maria Sadzewicz-Nowak – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej w Nagawkach, które jest gospodarzem obiektu, przybliżyła historię powstania Skansenu i zakres jego funkcjonowania. Uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania sposobów prowadzenia zajęć edukacyjnych w warunkach skansenu. W obiekcie, który przeznaczony jest do całorocznego zwiedzania, prowadzi się zajęcia z garncarstwa, tkactwa, podstaw kowalstwa, a także zgłębia się tradycję wypieku chleba. Skansen w Nagawkach to miejsce, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. Odrestaurowane, wybudowane od podstaw lub też przeniesione z okolicznych miejscowości budynki, obrazują największe skarby architektury ludowej, spełniając jednocześnie funkcje zaplecza do prowadzenia zajęć z zakresu kultury materialnej wsi.

 

Podczas konferencji miało miejsce również wręczenie nagród z Wakacyjnego konkursu na najciekawszą relację z wizyty w zagrodzie edukacyjnej. Nagrodę za I miejsce osobiście odebrali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kamiennej Górze – Grzegorz Babiarz i Marcel Wiśniewski.

 

I Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych zakończył się wymianą doświadczeń oraz dyskusją na temat potrzeb tematycznych, które będą pomocne w dalszej działalności edukacyjnej w zagrodach.

 

Zobacz galerię

 

W mediach o Zlocie:

http://lodr-bratoszewice.pl/aktualnosci/i-ogolnopolski-zlot-zagrod-edukacyjnych-0

http://ogrodymarkiewicz.blogspot.com/

http://powiatowa.info/wiadomosci/aktualnosci/2181-odebrali-nagrode

 

 

 

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Gospodarstwo ekologiczne Wichrowe Eko
zobacz szczegóły
Jędrzejów · świętokrzyskie

Gospodarstwo ekologiczne Wichrowe Eko

5,00
Farma Odkrywców – Survival na wsi
zobacz szczegóły
Konity · warmińsko-mazurskie

Farma Odkrywców – Survival na wsi

Brak ocen
Rajskie Łąki
zobacz szczegóły
Klonówka · pomorskie

Rajskie Łąki

5,00
Swojska Polana
zobacz szczegóły
Lubsza · opolskie

Swojska Polana

Brak ocen
Stajenka Oleńka
zobacz szczegóły
Wólka Ilówiecka · mazowieckie

Stajenka Oleńka

Brak ocen
Pszczelarnia Słodnik
zobacz szczegóły
Zabór · lubuskie

Pszczelarnia Słodnik

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych
zobacz więcej

Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych

TVP3 Kielce poleca Wakacje blisko natury. Zagrody edukacyjne to sposób, żeby na wieś przyciągnąć najmłodszych.

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl filmów “Wirtualne wizyty w zagrodach edukacyjnych”

Na kanale YouTube Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w […]

Konkurs „Bezpieczna kwatera”
zobacz więcej

Konkurs „Bezpieczna kwatera”

Zapraszamy właścicieli gospodarstw agroturystycznych z terenu całej Polski do udziału […]

Konkurs “Na wsi najlepiej”
zobacz więcej

Konkurs “Na wsi najlepiej”

Polska Organizacja Turystyczna w ramach konkursu „Na wsi najlepiej” wybrała […]