Ekocentrum ICPPC
Opis
(Najbardziej atrakcyjne elementy programu i metody prowadzenia zajęć)
EKOCENTRUM ICPPC* jest jedynym w Polsce miejscem gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne, takie jak pozyskiwanie energii ze słońca lub wiatru, w tradycyjnym gospodarstwie wiejskim. Poprzez interaktywne wykłady i proste zajęcia pobudzamy ciekawość młodych osób o relacjach człowieka z przyrodą i rolnictwem, dajemy przykłady dobrych dla środowiska zachowań. Pokazujemy ekologiczny potencjał odnawialnych źródeł energii, kultury i tradycyjnego rzemiosła wsi. Poziom wszystkich zajęć dostosowujemy do wieku i zainteresowań uczestników. Nasza oferta to wspaniała możliwość by połączyć wycieczki krajoznawcze i edukacyjne w unikalnym dla Małopolski miejscu, wśród malowniczych pagórków Beskidu Małego tylko 40 km od Krakowa i około godzinę jazdy od aglomeracji śląskiej.(Adresaci oferty)
Program EKOCENTRUM ICPPC skierowany jest dla wszystkich grup wiekowych, przede wszystkim dzieci i osób szukających dalszej inspiracji w zmienianiu kierunku życia na bardziej ekologiczne i zdrowsze. Oferta dla najmłodszych uwzględnia przede wszystkim warsztaty praktyczo- oraz plastyczno-edukacyjne które łączymy z wykładami i prezentacjami według zainteresowania grupy. Duże grupy szkolne dzielimy na mniejsze oraz w zależności od budżetu dostosowujemy czas trwania zajęć. Współpracujemy już od wielu lat ze szkołami z okolicy oraz stowarzyszeniami pracującymi z dziećmi, gościmy grupy kolonijne, młodzież z wymian szkolnych i uniwersyteckich, oraz ze specjalistycznych programów szkoleniowych. Gościły u nas nawet kandydatki z całego świata na Miss International! Dorosłych zapraszamy do zwiedzania indywidualnego oraz na autorskie warsztaty tematyczne – przegląd dostępny na www.eko-cel.pl(Walory lokalizacji geograficzno-przyrodniczej)
EKOCENTRUM ICPPC położone jest wśród malowniczych pagórków na wysokości ponad 400m.n.p.m na południowym zboczu malowniczej doliny rzeki Stryszawy we wsi Stryszów. Z terenu gospodarstwa rozciąga się wspaniały pejzaż Beskidu Małego i Babiej Góry oraz góry Chełm. Lokalizacja Stryszowa pozwala na łatwy dojazd do EKOCENTRUM ICPPC– wieś łączy ze stacją Kraków Główny bezpośrednie połączenie kolejowe; samochodem jest to 40 km oraz godzina od aglomeracji śląskiej. W bezpośredniej okolicy znajdują się oznakowane ścieżki piesze i rowerowe do których dostępne są mapy turystyczne z łatwym dojściem do wspaniałych miejsc na piknik zarówno w zagajnikach jak i na łąkach, na których łatwo zobaczyć sarny.(Specyfika gospodarstwa)
Gospodarstwo przy EKOCENTRUM ICPPC jest tradycyjnym gospodarstwem ekologicznym należącym do Jadwigi Łopaty – laureatki ekologicznego Nobla, działaczki na rzecz pro-ekologicznego rolnictwa i ochrony biologicznego i kulturowego dziedzictwa polskiej wsi. Jadwiga prowadzi to edukacyjne gospodarstwo wspólnie z Julianem Rose, angielskim aktywistą, rolnikiem i pisarzem. Do uprawy i użyźniania gleby używa się wyłącznie materiałów pochodzenia naturalnego, czyli jest ono prowadzone metodami ekologicznymi. Uprawiamy warzywa na potrzeby własne, na poczęstunek podczas warsztatów oraz dla gości przebywających w Zagrodzie agroturystycznej POTOCZEK. Nasze uprawy stanowią prawie 70% tego, co jemy; staramy się zachowywać przy tym jak największą różnorodność odmian – mamy m.in. swój bank nasion. Posiadamy dwa sady a z plonów owocowych robimy wspaniałe przetwory wg domowych tradycyjnych receptur. W ogrodzie ziołowym hodujemy całą gamę roślin leczniczych, które uzupełniamy zbiorami z niezanieczyszczonych, bujnych łąk i lasów w okolicy – ziołowymi herbatkami częstujemy uczestników warsztatów. Hodujemy również zwierzęta – owce, alpaki, kury, króliki i kaczki.Gospodarstwo prowadzimy z uwagą na ekologię naszego bezpośredniego środowiska a także wykorzystując potencjał odnawialnych źródeł energii: mamy system recyclingu, oczyszczamy wodę na gospodarstwie oraz czerpiemy energię ze słońca, wiatru i drzew. Jesteśmy czymś więcej niż gospodarstwem – na terenie EKOCENTRUM znajduje się siedziba ICPPC - Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.
(Motywacja do podjęcia działalności edukacyjnej i dotychczasowe doświadczenie w tym zakresie)
W 2002 roku zdecydowaliśmy rozszerzyć działalność ICPPC w kierunku praktycznej promocji ekologicznych technologii i ekologicznego stylu życia. W tym celu stworzyliśmy EKOCENTRUM ICPPC. Zakładaliśmy, iż najlepszym sposobem na przekonanie do ekologicznych technologii jest pokazanie, że działają one również w Polsce i w miejscowych warunkach, a ich stosowanie jest opłacalne. Działanie EKOCENTRUM ICPPC przyczynia się do propagowania ekologicznych technologii i ekologicznego trybu życia oraz pokazuje jak w praktyce chronić dziedzictwo kulturowe i biologiczne polskiej wsi.
Każdego roku EKOCENTRUM ICPPC odwiedza kilkadziesiąt grup szkolnych oraz niezależnych grup zorganizowanych, które korzystają z oferty naszych warsztatów, zwiedzania oraz wykładów z wspaniałymi wykładowcami. W samym zespole ICPPC swoją wiedzę, doświadczenie i inspirację do działania oferują Jadwiga Łopata oraz Sir Julian Rose. Z EKOCENTRUM ICPPC współpracują również lokalni ludzie rzemiosła, rolnicy ekologiczni oraz specjaliści z eko-budownictwa i odnawialnych źródeł energii. Naszym celem jest wspieranie wymiany wiedzy i doświadczeń, pobudzanie w innych większej świadomości ekologicznej oraz wspieranie i inspirowanie do samodzielnych działań w kierunku stworzenia własnego ekocentrum.
(Inne elementy zachęcające gości do przyjazdu)
Wizyty w EKOCENTRUM ICPPC mogą stać się wspaniałą bazą wypadową po regionie Beskidu Małego dzięki agroturystycznej Zagrodzie POTOCZEK która sąsiaduje z EKOCENTRUM ICPPC.
POTOCZEK oferuje zakwaterowanie w domu z początku XX w., wyremontowanym i umeblowanym w tradycyjnym wiejskim stylu. Do dyspozycji gości są dwa samowystarczalne apartamenty, każdy z dwiema sypialniami, pokojem dziennym, łazienką i aneksem kuchennym. Taki układ pomieszczeń umożliwia komfortowy pobyt zarówno rodzinom, jak również grupie znajomych chcących wspólnie wyjechać na wypoczynek. W zależności od dostępności istnieje również możliwość wynajęcia pojedynczego pokoju. Dom otoczony jest dużym ogrodem, w którym stoi budynek starej kuźni, datowanej na koniec XIX w. www.potoczek.pl
W pobliżu EKOCENTRUM znajdują się szlaki turystyczne PTTK, jak również oznakowane trasy rowerowe. Ponadto, w odległości 5 km znajduje się unikalne w skali światowej Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, na które składa się Bazylika oraz kompleks kilkudziesięciu barokowych kaplic symbolizujących stacje drogi krzyżowej Pana Jezusa oraz dróżek Matki Boskiej. Dróżki Kalwaryjskie położone są w malowniczym beskidzkim krajobrazie, przepełnionym atmosferą skupienia i kontemplacji.
EKOCENTRUM ICPPC jest też świetną bazą wypadową dla turystów, którzy chcą zwiedzić zabytki w bliskim sąsiedztwie wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO:
-Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w. (7 km)
-Stare Miasto w Krakowie (40 km)
-Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni (50 km i 75 km)
-Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945) (48 km)
-Drewniane kościoły południowej Małopolski.
Do Zespółu EKOCENTRUM ICPPC należą i gościć Was będą:
Jadwiga Łopata – właścicielka Zagrody Edukacyjnej i gospodarstwa, dyrektorka i wykładowca w EKOCENTRUM ICPPC, laureatka ekologicznego nobla – Nagrody Goldmana
Sir Julian Rose – prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi ICPPC, wykładowca w EKOCENTRUM ICPPC
Aleksandra Żuławińska – koordynator i przewodnik w EKOCENTRUM ICPPC
Jolanta Kubas – koordynator EKOCENTRUM ICPPC
Krzysztof Wietrzny – założyciel EKOCENTRUM ICPPC i wykładowca warsztatów
Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie
Tematyka zajęć edukacyjnych

Edukacja regionalna

Ekologia

Ginące zawody
małopolskiej wierzby; zwiedzanie Ekocentrum i prezentacja wykorzystanych technologi OZE

Przetwórstwo spożywcze

Przyroda

Rękodzieło artystyczne

Rolnictwo i zajęcia gospodarskie
spacery krajoznawcze po lokalnym szlaku polnym

Tradycyjna żywność
