Pasieka Pucer
Opis
Pasieka Pucer mieści się na malowniczo położonym terenie Mazur w pobliżu łąk, lasów i stawu. Stworzyliśmy kilka autorskich programów edukacyjnych dostosowanych do wieku dzieci i dorosłych mieszczących się w kilku zakresach budżetowych. Stworzone ścieżki edukacyjne dostosowane są do wieku i zainteresowań edukowanych grup ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ekologicznych. Dla zwiększenia atrakcyjności programy edukacyjne połączone są z ofertą artystyczną (np . wytwarzanie świec z wosku pszczelego). Aktualnie działalność jest sezonowa, natomiast dzięki rozbudowie na przełomie jesieni /zimy 2019 r. zajęcia będą prowadzone całorocznie w nowym budynku z 4 salami edukacyjnymi, gdzie m.in. będzie można przenieść się w świat pszczół dzięki technologii 3D.
Mamy dużą wiedzę i doświadczenie z zakresu prowadzonej działalności - jesteśmy trzecim pokoleniem w rodzinie, które kontynuuje działalność pasieczną oraz wielką chęć przekazania tego dzieciom i młodzieży, które być może zmotywuje je do rozwinięcia podobnej działalności oraz zwrócenie uwagi na niezwykle istotny aspekt roli pszczoły i ochrony środowiska w życiu człowieka. W naszej Pasiece Edukacyjnej, prowadzone są zajęcia w zakresie produkcji pszczelarskiej, bartnictwa, przetwórstwa miodu, świadomości ekologicznej i konsumenckiej, dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej dla następujących grup:
- Edukacja dzieci przedszkolnych;
- Edukacja dzieci ze szkół podstawowych;
- Edukacja dorosłych.
Programy skierowane są głównie do szkolnictwa, które zyska:
- urozmaicenie i wzbogacenie procesu kształcenia,
- programy nauczania zorientowane na zajęcia praktyczne,
- ćwiczenia warsztatowe,
- alternatywne miejsce edukacji,
- poznanie wiejskiej kultury.
Jesteśmy jedynym producentem miodu w regionie, który posiada certyfikat produkcji metodami ekologicznymi co daje możliwość poznania produkcji żywności w sposób ekologiczny. Na terenie gospodarstwa istnieje możliwość zrobienia ogniska, zjedzenia II śniadania na trawie czy grillowania w mandelowym kominku.
trakcie wizyty można odwiedzić pszczelnik (ulownik) z fragmentem pasieki, żywą ekspozycję pszczół z ulem pokazowym mającym przybliżyć tajniki życia pszczelej społeczności. Pobyt w gospodarstwie uatrakcyjnia zwiedzanie zakładu konfekcjonowania miodu, gdzie uczestnicy mogą zdegustować miody i zapoznać się z ich walorami smakowymi i zdrowotnymi.