“ZIELONA BABKA. Zagroda Edukacyjno – Twórcza”
Opis
„Zielona Babka. Zagroda Edukacyjno – Twórcza” powstała w kwietniu 2019r. z miłości do polskich tradycji ludowych Wschodniej Polski, a zwłaszcza Lubelszczyzny.
Pomysł zrodził się kilka lat temu, a był wynikiem fascynacji przedwojennym światem kultury ziemiańskiej i ludowej. Początkowo w nieśmiałej formie rękodzieła o charakterze „przyrodniczo – ludowym”: malowanie, rzeźba, odnawianie „staroci”... Potem pasja zbieractwa: zapomniane przedmioty użytku codziennego, które stanowią naszą kulturę materialną. „Święte obrazy” – postrzegane dzisiaj jako kicz – wiszące niegdyś w każdym polskim domu, porzucone po strychach, piwnicach... Odnawiane przeze mnie i eksponowane w mojej Zagrodzie, jako kolejny przykład czegoś, co przeminęło bezpowrotnie.
Wreszcie – przyroda ! Nieodzowna, integralna część życia naszych przodków. Respekt i szacunek wobec sił natury. Podporządkowanie życia człowieka cyklom tej siły. I zioła! Kolejny, „magiczny”, zapomniany aspekt dawnej, codziennej egzystencji! Ich wykorzystanie w ludowych obrzędach i zwyczajach.
Zapraszając do „Zielonej Babki”, chcę przenieść Państwa do dawnego świata, gdzie gościła prostota, spokój, szacunek wobec natury i wiary naszych przodków...
Przystosowany dla grup do 30 osób. Bardzo dobra lokalizacja. Zajęcia prowadzone przez osobę z uprawnieniami pedagogicznymi. Miejsce przyjazne dzieciom i dorosłym.
Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do odkrywania bogatego, fascynującego, a zarazem zapomnianego świata tradycji regionów Polski Wschodniej, a zwłaszcza mojej rodzimej Lubelszczyzny.
Spotkania warsztatowe jakie oferuje moja Zagroda odbywają się w izbie pełnej starych, domowych sprzętów z duszą, w klimacie przedwojennej chaty wiejskiej. Tematyka zajęć, zależna od pory roku.
W trakcie naszych spotkań chcę ukazać ścisły związek człowieka z przyrodą i funkcjonującym gospodarstwem, czego wyrazem będzie wykorzystywanie w procesie twórczym materiałów pochodzenia naturalnego ( zioła, zboża,kwiaty, drewno, siano, wiklina, etc.). Mali i duzi uczestnicy poznają zapomniane zioła z okolicznych pól i łąk oraz ich zastosowanie, jak też wykorzystywanie ich w tradycji ludowej.
Każdy miesiąc, to inne, ciekawe zajęcia i procesy twórcze. Poznajemy, tworzymy, uczymy się i bawimy. Wiedza, przekazywana sposób adekwatny do wieku uczestników, obejmować będzie tradycje i dawne zwyczaje, jakie w danym miesiącu i porze roku odnaleźć możemy w dawnym kalendarzu, zaś materiały które wykorzystywane będą do tworzenia arcydzieł, pokażą nam jak kreatywna może być otaczająca nas przyroda…
Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie
Tematyka zajęć edukacyjnych
Edukacja regionalna
Ekologia
Inne
Przyroda
Rękodzieło artystyczne
Rolnictwo i zajęcia gospodarskie
Zajęcia rekreacyjne
Zajęcia sportowe
Zwyczaje i obrzędy
Zakres oferty
Program krótkich wizyt 1-3 godzin
Program wizyt całodziennych bez noclegu
Wyżywienie we własnym zakresie
Inne
Adresaci oferty
Dzieci w wieku przedszkolnym
Dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa)
Młodzież w wieku szkolnym (gimnazjum, szkoła średnia, studenci)
Osoby dorosłe
Dokładna lokalizacja zagrody
Opinie
(1)Wspaniały pomysł na własną palmę !