ZIOŁOWY DZBANEK
Opis
Swe wrota otwiera szeroko na gości "Ziołowy Dzbanek" położony w wiosce tematycznej Sąpy "Babia Dolina" w gminie Młynary. Umiejscowiony na obrzeżach wsi, zaprasza nas do obcowania z naturą, nad ziołowym ogródkiem unosi się zapach kuszącej macierzanki, a oczy cieszy widok kwitnących nagietków i lawendy w dostojnym towarzystwie lubczyka i arcydzięgla. Ale również i swym niewątpliwym urokiem przyciągają nas dzikorosnące zioła: parząca pokrzywa, szorstki żywokost i pachnący tatarak, które skrzętnie skrywają w sobie swe zdrowotne moce.
W zaciszu, jedynej w bliskiej i dalekiej okolicy, zielarskiej chacie, gdzie w oknach wiszą pęki ziół z pobliskich pól, można zgłębić tajniki zielarskiego kunsztu, zapoznać się z ziołowym horoskopem ..., posmakować ziołowych fajerczaków ... W owej izbie czas zatrzymał się, z każdego kąt zerkają na Nas dawne przedmioty użytku codziennego: dzieże, drewniane łopaty, nosidła do wody, prasa do sera, ręczny magiel, kręcący się kołowrotek, ale i można zobaczyć wesoło strzelające iskierki ognia w palenisku starodawnej kuchni kaflowej. Przez cały rok chata tętni życiem i zapachem, wyznaczanym przez pory zbioru ziół, więc warto wędrowcze zatrzymać się u jej wrót, by poczuć ziołowy klimat. Na chatę swój cień o zachodzie słońca kładzie wiata garncarska, gdzie słychać furkot kół garncarskich. Postać garncarza pochyla się nad wirującym kołem, gdzie jego dłonie z bezkształtnej masy gliny wyczarowują dzbanki, kubeczki, talerze, które potem zostaną wypalane w piecu garncarskim. W tym miejscu można poznać jeden z ginących zawodów jakim jest garncarstwo. Na odwiedzających oczekują Gospodarze, aby podjąć ich staropolską gościnnością. I tak w zaciszu owe zagrody nie tylko wypoczniesz, ale nauczysz się poprzez obserwacje i czynny udział w zgłębianiu tajników dawnych rzemiosł wiejskich: zielarstwa, garncarstwa, oraz poznasz ogród ziołowy, dawne tradycje i rękodzieło wiejskie.
Od 2015 r. mamy 2 certyfikaty na produktu lokalnego Wysoczyzny Elbląskiej: "Konfitura z jarzębiny" "Nalewka pokrzywowo - miętowa".Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie
Tematyka zajęć edukacyjnych

Edukacja regionalna

Ginące zawody

Kuchnia domowa

Przyroda

Rękodzieło artystyczne

Tradycyjna żywność
