Tło

Zagrody edukacyjne zaprezentowały się na Pikniku PDŻ w Warszawie

W słoneczną sobotę 15 czerwca 2013 roku w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się X Jubileuszowy Piknik „Poznaj Dobrą Żywność”. 
Ponad 100 wystawców przygotowało prezentacje i degustacje polskich produktów wyróżnionych znakiem PDŻ i oznaczeniami geograficznymi UE oraz wyrobów tradycyjnych i produktów ekologicznych. W roku jubileuszowym zwrócono uwagę na powiązanie walorów naszej regionalnej żywności z ofertą turystyki wiejskiej, a do grona wystawców organizatorzy zaprosili Ogólnopolską Sieć Zagród Edukacyjnych oddając do naszej dyspozycji aż 72 m2 powierzchni ekspozycji.

 

 

Ogólnopolska ofertę zagród edukacyjnych promowało na Pikniku sześciu członków Sieci reprezentujących pięć województw: podlaskie, pomorskie, lubelskie, łódzkie i małopolskie. Na stoisku można było uczestniczyć w przykładowych zajęciach warsztatowych oferowanych w zagrodach edukacyjnych. Zróżnicowana oferta regionalna i tematyczna przyciągnęła licznych odwiedzających, w tym szczególnie rodziny  z dziećmi.  Nie zabrakło także oficjalnych gości oraz przedstawicieli mediów.

 

Zobacz fotorelację

 

Stoisko promocyjne na Pikniku wspólnie z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie oraz Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku i Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli utworzyły zagrody edukacyjne:

 

  • Osada Leśna „Doboszówka” położona w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie, woj.  lubelskie. Głównym celem zajęć edukacyjnych w gospodarstwie jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego i tradycji lokalnych oraz prezentowanie ginących zawodów. Na stoisku prowadzony był pokaz  Wyplatania z rogożyny oraz Degustacja gryczaka – tradycyjnego ciasta z kaszy gryczanej z okolic Janowa Lubelskiego.

 

  • Ośrodek Edukacji Przyrodniczej „Ziołowy Zakątek” w Korycinach na Podlasiu. Zadaniem ośrodka jest upowszechnienie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich i zrównoważonego rozwoju. Ośrodek ma do dyspozycji Ogród Botaniczny, w którym zgromadzono ponad 700 gatunków roślin. Na stoisku gospodarstwo prezentowało swoje produkty oraz prowadziło Warsztaty zielarskie –  oglądanie preparatów roślinnych pod mikroskopem oraz samodzielne wykonywanie kompozycji zapachowych z suszu roślinnego.

 

  • „Uroczysko Kępa” gospodarstwo rolnośrodowiskowe położone w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, woj. łódzkie. Gospodarze są ekologami z przekonania, hodują konie huculskie, kozy, uprawiają i przetwarzają  zboża, jabłka, porzeczki, wyrabiają sery z mleka koziego.  Na stoisku prowadzona była Prezentacja kulinarna na temat przetworów z czarnej porzeczki.

 

  • Gospodarstwo agroturystyczne “LIPY” położone na Kaszubach w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i chronionego obszaru Borów Tucholskich, woj. pomorskie.  Malownicza wieś Lipy jest oazą ciszy i spokoju.  Oferta edukacyjna obejmuje szeroki zakres zajęć przyrodniczych, wypiek chleba w piecu chlebowym i warsztaty plastyczne. Na stoisku prowadzone były Warsztaty haftu kaszubskiego oraz Degustacja chleba swojskiego ze smalcem.

 

  • „Agroturystyka u Garncarza” w Borach Tucholskich w otoczeniu lasów i jezior, woj. pomorskie. Działalność edukacyjna gospodarstwa przybliża tematykę świata koni oraz odkrywa tajniki jednego z najstarszych zawodów świata, jakim jest garncarstwo. Na Pikniku prowadzone były Warsztaty garncarskie, w trakcie których można było samodzielnie uformować na kole garncarskim naczynie gliniane.

 

  • „Stadnina koni huculskich” – Gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli zachowawczej koni huculskich w Nielepicach, woj. małopolskie. Główny akcent zajęć edukacyjnych położony jest na hodowlę konia huculskiego w ścisłym powiązaniu  z kulturą górali huculskich.  W Stadninie znajduje się kilkaset eksponatów dawnych narzędzi ludowych, ceramiki oraz strojów i instrumentów huculskich.

Opinie

(Ten wpis nie posiada jeszcze żadnego komentarza)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena
Skontaktuj się z nami
Najnowsze zagrody
Farma Waliszów
zobacz szczegóły
· dolnośląskie

Farma Waliszów

Brak ocen
Smocza Osada
zobacz szczegóły
Żbikowice · małopolskie

Smocza Osada

5,00
Odsapka Serniki
zobacz szczegóły
Serniki Kolonia · lubelskie

Odsapka Serniki

Brak ocen
Eko Złotna
zobacz szczegóły
Złotna · warmińsko-mazurskie

Eko Złotna

Brak ocen
Hola Alpaka
zobacz szczegóły
Okalewo · kujawsko-pomorskie

Hola Alpaka

Brak ocen
Zobacz więcej

Mogą Cię też zainteresować

Zobacz wszystkie
Wzór Standardów Ochrony Dzieci
zobacz więcej

Wzór Standardów Ochrony Dzieci

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Jesteśmy z powrotem!
zobacz więcej

Jesteśmy z powrotem!

Mamy dla Was dobre informacje! Po niezawinionej przez nas utracie […]

Standardy ochrony małoletnich
zobacz więcej

Standardy ochrony małoletnich

W związku z ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks […]

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”
zobacz więcej

Cykl webinarów pt.: „Z Metisem na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych”

Dzięki współpracy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno- […]

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

Za nami VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie dziękuje wszystkim […]

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych
zobacz więcej

VII Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbędzie się w Krakowie w dniach 21-22 listopada 2022 r. Konferencja realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.

“Warsztaty z klimatem”
zobacz więcej

“Warsztaty z klimatem”

W pilotażowym programie realizowanym przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej dzieci z terenów wiejskich uczestniczące w pięciodniowych półkoloniach spędzą jeden dzień w wybranej Zagrodzie Edukacyjnej!