“Pszczółki”
Opis
Gospodarstwo ekologiczne "pszczółki" zlokalizowane w województwie małopolskim w zacisznym uroczym zakątku gminy Pałecznica w miejscowości Niezwojowice. Z dala od zgiełku miasta, można świetnie wypocząć o każdej porze roku - gospodarstwo świadczy bowiem usługi całoroczne.
Gospodarstwo położone jest w sąsiedztwie malowniczych stawów rybnych o łącznej powierzchni 4 ha, oraz naturalne źródełko przy którym czas staje w miejscu. Przyjemne otoczenie działki wypełnia też sad owocowy, w którym znajduje się pasieka i dom pszczelarza wykorzystywany jako inhalatorium dostępne dla zwiedzających oraz pszczela sala dydaktyczna pozwalająca przybliżyć życie rodziny pszczelej.
Do dyspozycji zwiedzających nasze gospodarstwo jest aleja lipowa, gdzie w okresie lipca zbieramy kwiat lipowy na herbatę. Od 2007 roku gospodarze organizują ogólnopolskie plenery malarskie, a od 2012 organizujemy plener "piękno oczami dzieci-historia przez sztukę" z udziałem dzieci, które pod okiem artystów malarzy rozwijają swój talent malarski i zdobywają fachową wiedzę dotycząca malarstwa.
"Pszczółki" - zajęcia edukacyjne prowadzone przez pszczelarza w pracowni pszczelarskiej przybliżenie prac sezonowych. Prezentacja narzędzi pasiecznych (ule, ramka pracy, miodarka, odsklepiarka, podkurzacz, kombinezon pszczelarski, drobny sprzęt pasieczny) -degustacja miodów odmianowych połączona z bajkową prezentacją w oparciu o obraz: "życie rodziny pszczelej w ciągu roku" interesujące i zabawne opowiadanie wierszem nagrane przez krakowskiego aktora Krzysztofa Góreckiego.
- wizyta w ulu inhalacyjnym odwiedzający w bezpiecznym domku podglądają przez szybkę życie rodziny pszczelej, mogą poznać piękny zapach olejków eterycznych, miodów i innych produktów pszczelich w ulu inhalacyjnym, jeśli ktoś ma kłopoty z drogami oddechowymi, bólem gardła to tu sie uodporni, taka inhalacja ma zbawienny wpływ na alergików i tych którzy chorują na katar sienny. W czasie spotkania z pszczołami i pszczelarzem można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o historii polskiego pszczelarstwa, poznać rózne typy uli. Dla odważnych prowadzimy pokazy przy otwartym ulu gdzie można zobaczyć cały skład rodziny i gromadzone przez nią zapasy.
-prezentujemy sposób wytwarzania świec z wosku pszczelego, każdy z uczestników może zrobić samodzielnie taką świecę, którą zabierze do domu. Palenie świec z wosku pszczelego ma korzystny wpływ na nasze zdrowie (jonizacja powietrza, oczyszczanie i udrożnienie dróg oddechowych).
"Salon poezji" -organizujemy spotkania, niecodzienne widowisko realizowane ścieżką patriotyczną i regionalną czytając wiersze i poematy przy oprawie muzycznej salon poezji organizowany jest od roku 2009.
-"Pan Tadeusz" dla miłośników języka polskiego prowadzimy multimedialne spotkanie z historią polski wraz z prezentacją obrazów, stworzonych przez Józefa Juszczyka. Artysta inspirował się pracami Michała Elwira Andriollego, twórcy pierwszych i najsłynniejszych ilustracji do "Pana Tadeusza" zamówionych przez f. H. Richtera. W efekcie powstała galeria 37 obrazów olejnych o wymiarach 85cmx90cm olej/płótno.
-"Racławice" projekt realizowany w ramach LGD" wychowanie w duchu patriotycznym przez prezentację książki "Racławice" powieść wierszem w 6 księgach z prezentacją 18 obrazów o wymiarach 40cmx30cm olej/płótno prezentacja z audio bukiem.
Gospodarstwo proponuje ponadto:
-"Karp" doskonałym uzupełnieniem dnia jest połów karpia gospodarstwo udostępnia stawy rybne gdzie, każdy z uczestników może na wędkę złowić okazałego karpia, a następnie samodzielnie go przyrządzić na grillu lub w wędzarni, czy też tradycyjnie na patelni.
-"Darcie pierza" w celu przypomnienia dawnych obyczajów, gospodarze organizują darcie pierza, które polega na tym, aby z całych piór oskubać tylko te miękkie części, uzyskując puch z piór z których robi się małe podusie zwane jaśkami, można je nabyć w gospodarstwie za odpowiednią opłatą (cena za poszewkę 10 zł, cena za pierze według cen na rynku pierza).
-"Śliwka" jesienią organizujemy tydzień suszenia śliwki, podczas którego można podejrzeć proces suszenia i smażenia powideł.
-"Zagroda dla najmłodszych" - spotkanie z domowymi zwierzętami: gęsiami, kaczkami, przepiórkami, kurami, królikami) ich dokarmianie i pojenie, zbieranie jajek.
"Eko-sklep" w dzisiejszych czasach rośnie świadomość ludzi dotycząca szkodliwości chemii w żywieniu, dlatego też pragną coraz lepiej i zdrowiej odżywiać się. Wychodząc im naprzeciw postanowiliśmy stworzyć sklep ze zdrową żywnością i zaoferować naszym klientom zdrowe, ekologiczne produkty takie jak: warzywa, owoce, zioła, jaja, pieczywo (chleb wiejski), mleko od krowy i kozy, sery, produkty zbożowe, przetwory owocowe i warzywne, gęsi, kury, kaczki, przepiórki, ryby.
Mając na uwadze świeżość i najwyższą jakość, odbiór towarów po ustaleniu terminu.
Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie
Tematyka zajęć edukacyjnych
Przetwórstwo produktów spożywczych
Edukacja regionalna
Ekologia
Ginące zawody
Inne
Kuchnia domowa
Przyroda
Rękodzieło artystyczne
Rolnictwo i zajęcia gospodarskie
Tradycyjna żywność
Zajęcia rekreacyjne
Zajęcia sportowe
Zwyczaje i obrzędy
Zakres oferty
Program krótkich wizyt 1-3 godzin
Program wizyt całodziennych bez noclegu
Program kilkudniowy z noclegiem
Pobyt z wyżywieniem
Wyżywienie we własnym zakresie
Zwiedzanie biletowane
Inne
Adresaci oferty
Dzieci w wieku przedszkolnym
Dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa)
Młodzież w wieku szkolnym (gimnazjum, szkoła średnia, studenci)
Dzieci i młodzież bez opieki dorosłych
Osoby dorosłe
Grupy specjalne
Dokładna lokalizacja zagrody
Opinie
(14)To już kolejny raz... Jak zawsze wspaniałe przyjęcie, pyszne jedzenie, mnóstwo pozytywnych wrażeń.
Super. Bardzo dobra organizacja, miła okolica, fantastyczny personel.
Nice people and nice place. Good food. Thank you for hospitality !
Miło, smacznie i swojskie wiejskie otocznie. Piękne widoczki. Dużo interesujących zajęć. Super panie gospodynie i oprowadzająca pani.
Przepiękne miejsce. Spokój. Cisza. Z dala od zgiełku miasta. Bardzo dobrze zorganizowany czas pobytu. Szereg atrakcji dla dzieci. Przemiły personel ośrodka,który nadaje temu miejscu klimat. Pyszne swojskie jedzonko. Polecam!
Miejsce godne polecenia. Wspaniała wycieczka. Dzieci bardzo zadowolone. Bardzo miłe Panie. Bardzo dobrze zorganizowane i życzliwe. A proszę wierzyć - nie jest łatwo zainteresować setkę dzieci w wieku 6,5 lat. Zachęcam do skorzystania z tego uroczego miejsca zwłaszcza Przedszkola. Dziękuję bardzo za wspólnie spędzony czas.
Rodzinne miejsce do którego chce się wracać. Jak zawsze spotkaliśmy się z niezwykłą gościnnością właścicieli. Szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych, możliwość obcowania z naturą, Panorama Racławicka i wiele innych atrakcji sprawia, że nie można się tu nudzić. Polecamy i na pewno odwiedzimy to miejsce jeszcze wiele razy!!
Super lekcja historii i ekologii dla dzieci i seniorów. Przefantastyczna obsługa. Przepyszne poczęstunki. Atmosfera domowa.
Bardzo ciekawe miejsce, pan super opowiadał o bitwie pod Racławicami, świetna makieta, pani bardzo miła. Polecam😁
Miejsce prowadzone z pasją i ogromnym sercem Wspaniali ludzie i piękne widoki sprawiają, że wypoczywa się tam idealnie. A do tego można wrócić się do przeszłości Polecam!!
Świetne miejsce. Idealne do odpoczynku od przytłaczającego zgiełku, pięknie ,pachnąco, serdecznie. Przemili właściciele, pyszne jedzenie, ogromna przestrzeń, bliskość stawów, wszystko sprawia, że człowiek może odpocząć. Gwiazdki, ani słowa nie odzwierciedlają tego miejsca. Dziękuje Barbara
Gospodarstwo w Niezwojowicach to niesamowite miejsce do wypoczynku. Wiejski klimat, kontakt z przyrodą, malownicze pola oraz kojące stawy. Gospodarze w całości poświęcają się temu miejscu, tworząc niepowtarzalną, domową atmosferę. Pyszne jedzenie, którego w pełni ekologiczne pochodzenie można samemu sprawdzić. Bogate zaplecze edukacyjne związane z historią i tradycją Polski. Najtrudniej stąd wyjechać, bo pobyt w gospodarstwie „Pszczółki" to niepowtarzalne doświadczenie. Polecam każdemu!
Wspaniałe miejsce, spokojne, ciche klimatyczne. Odpoczynek nad stawami dla całej rodziny. Dobry punkt wypadowy do zwiedzania okolicy i spacerów po Kopcu Kościuszki. Wspaniała kuchnia pani Danusi (naturalna, zdrowa, pyszna - palce lizać).Niezapomniana lekcja historii( Panorama Racławicka ,Księgi Pana Tadeusza w obrazach) ,pisanie gęsim piórem, pobyt w ulu pszczelim inhalacyjnym i własnoręcznie zrobiona świeca z wosku pszczelego oraz szereg innych atrakcji. Bardzo polecam to miejsce. 5* w pełni zasłużone.
Genialne miejsce odpowiednie dla każdego! Tradycyjna polska wieś w prawdziwym wydaniu 100%. Przemiłe gospodynie, dobra energia, jedzenie warte więcej niż złoto! Historia, rewelacyjna przyroda, zwierzęta, wnętrza pachnące nieprawdopodobnym charakterem, takie miejsce na rodzinny wyjazd, na szkolne warsztaty, na generalnie jazdy czas! Super, zasłużone 5 gwiazdek!