Agroturystyka “Dziubyniłka” Łemkowska Zagroda Edukacyjna
Opis
Łemkowska Zagroda Edukacyjna znajduje się przy Gospodarstwie Agroturystycznym "Dziubyniłka" we wsi Gładyszów położonej w centrum Beskidu Niskiego u podnóża Magury Małastowskiej. Wieś leży w połowie drogi z Gorlic do Bardejova (Słowacja). Okolica jest bardzo bogata w atrakcje turystyczne: - Stadnina Koni Huculskich ,,Gładyszów"-0,5km; - wyciągi narciarskie - Magura, Smerekowiec - 5km; - zalew w Klimkówce - 13 km; - Uzdrowisko Wysowa - 17km; - Szlak Architektury Drewnianej; - cmentarze z I wojny światowej; - Magurski Park Narodowy - 15km; - liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe.
Zagroda jest rekonstrukcją tradycyjnej zabudowy łemkowskiej. Składa się z budynku mieszkalno-gospodarczego ("chyża"), dwóch spichlerzy, oryginalnych młynów wiatrowych, studni z żurawiem, kieratu. Pomieszczenia wyposażone są w dawne sprzęty i narzędzia, których używa się podczas prezentacji i prowadzonych warsztatów. W izbie znajduje się tradycyjny gliniany piec, służący m.in. do wypieku chleba i podpłomyków. W jednym ze spichlerzy odtworzona została tradycyjna olejarnia taranowa do ,,bicia' oleju lnianego metodą sprzed 100 lat. W obiekcie zgromadzono komplet narzędzi i sprzętu do obróbki lnu, włącznie z wózkiem do kręcenia powrozów i warsztatem tkackim.
Właściciele mają przygotowanie pedagogiczne (emerytowani nauczyciele), są rdzennymi Łemkami i posiadają bogatą wiedzę na temat historii i tradycji regionu - Łemkowszczyzny, którą chętnie przekazują zainteresowanym.
Gospodarze oferują zwiedzanie zagrody z możliwością posługiwania się narzędziami, udział w warsztatach tematycznych, dostosowanych do wieku i zainteresowań uczestników.
Wiernie odtworzona łemkowska zagroda oraz bogate wyposażenie tworzą niepowtarzalny klimat, sprawiający, że uczestnicy prezentacji i warsztatów czują , jakby przenieśli się w bardzo odległą, nieznaną im przeszłość.
Na terenie zagrody prowadzone są warsztaty:
1.,,Życie na wsi 100 lat temu".
2.,,Jak babcia chleb piekła...".
3.,,Len żywił i ubierał".
Zajęcia kierowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studentów i osób dorosłych.