Gospodarstwo Agroturystyczne Koniczynka
Opis
Gospodarstwo Koniczynka znajduje się w miejscowości Chodel na terenie malowniczej Kotliny Chodelskiej. Znajdujemy się 34 km od Lublina.
Jednym z kierunków gospodarstwa jest edukacja w zakresie tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej. Gospodarz jest stolarzem, uczestników zajęć wprowadza w tajniki swojego zawodu, m.in. przy użyciu tradycyjnych oraz nowoczesnych narzędzi. Gospodyni jest artystką rzeźbiarką, podczas jej warsztatów nauczy każdego uczestnika zrobić z niepozornego kwakała drewna, ,,Coś” niepowtarzalnego. Dodatkową atrakcją są ciekawe ścieżki edukacyjne, które pokazują jaką drogę musi pokonać drzewo aby być materiałem dla stolarza oraz rzeźbiarza – czyli ,,od szyszki po stół sosnowy’’ (m.in. rozpoznawanie gatunków drzew po liściach, korzeniach, przekroju plastra drewna, rozpoznawanie wieku drzewa, sadzenie drzew). Tematyka i różnorodność technik pozwala na dostosowanie zajęć nawet dla grup przedszkolnych. Istnieje możliwość poprowadzenia zajęć bezpośrednio w szkołach lub w przedszkolu.
Obecnie uczestniczymy w projektach: ,, Eko Muzeum Lubelszczyzny”, ,,Szlakiem ginących zawodów: stolarz, rzeźbiarz, cieśla, bednarz” oraz prowadzimy zajęcia dydaktyczne dla grup w tym zakresie.
Kolejnym kierunkiem gospodarstwa jest edukacja w zakresie chowu i użytkowania koni oraz uprawy zbóż, zbioru siana, słomy w celu uzyskania paszy dla zwierząt. Podczas zajęć uczniowie dowiadują się m.in jak rozpoznać gatunki zbóż, jak odróżnić słomę od siana. Nasze gospodarstwo jest czynnym gospodarstwem rolnym, dzięki czemu dajemy możliwość uczestniczenia grupom np. we wspólnych wykopkach.
Nasi goście mogą poznać 9 sympatycznych koni różnych ras. Uczestnicy zajęć biorą udział w czyszczeniu koni, siodłaniu, karmieniu. Instruktor jazdy konnej opowie o rasach, budowie oraz użytkowaniu naszych czworonogów. Jednym z elementów jest charakterystyka grupy rasowej Kuc Feliński, która została wyhodowana w Lublinie. Na każdego uczestnika czeka krótka lekcja jazdy konnej z instruktorem, na ujeżdżalni lub w terenie. Dodatkową atrakcją jest pokaz prac polowych z udziałem koni, dzięki czemu można zobaczyć jak kiedyś pracowano bez traktorów.
Po atrakcjach na świeżym powietrzu zachęcamy do uczestniczenia w warsztatach kulinarnych, na których uczymy się wykonywać potrawy według tradycyjnych receptur, które są charakterystyczne dla regionu Lubelszczyzny: pierogi, kluski dziadowskie, zacierki, podpłomyki, przysmaki z ciasta drożdżowego: cebularze, buracarze, pieczemy wspólnie chleb w piecu chlebowym.
Zajęcia są dedykowane dla grup przedszkolnych, szkolnych oraz dla grup osób dorosłych. Istnieje możliwość pobytu kilkudniowego z wyżywieniem.
Serdecznie zapraszamy!