Gospodarstwo Agroturystyczne “Ostoja Dworska”

Brak ocen
Leśnica · świętokrzyskie

Opis

Zapraszam do  miejsca zapomnianego od półwieku przez cywilizację, w którym człowiek  nie zawsze pozwalał na zachowanie równowagi, miedzy sobą a przyrodą, gdzie czas się zatrzymał dla dobra wartości przyrodniczych, historycznych i dydaktycznych, gdzie od  niedawna powraca świetność  kulturowa tego miejsca zwanego dziś Ostoją Dworską.

A więc jaka jest … Ostoja Dworska? To piękno przyrodnicze i bogactwo historyczne  obszaru, który był sceną wielu ciekawych historii. Liczne miejsca,  będące dziś tajemniczymi ruinami, kiedyś tętniły życiem dworskim starostów małogoskich. Najstarsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1377r . Od wieków to spokojne i przytulne miejsce z milą atmosferą w Paśmie Przedborsko-Małogoskim na Ziemi Świętokrzyskiej , stanowiące doskonały punkt edukacyjny, tworzący naturalną scenerię do prowadzenia eko-warsztatów dla grup szkolnych, wypoczynku rodzinnego. Jest  to także  znakomita  baza  wypadowa w Góry Świętokrzyskie  dla  turystyki  motorowej,  rowerowej i  pieszej.

W czasie pobytu w Ostoi Dworskiej gwarantujemy poznanie tradycji i obyczajów ziemi świętokrzyskiej  oraz doskonały wypoczynek i rekreację, skierowaną do uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Warsztaty w sposób przyjazny wprowadzają w świat tradycji, przyrody i ekologii. Są doskonałym uzupełnieniem między przedmiotowych ścieżek, przede wszystkim: regionalnej –ekologicznej. Zajęcia prowadzone są w obrębie gospodarstwa zarówno w  izbie regionalnej w starym spichlerzu jak i wiacie edukacyjnej wśród wiekowych drzew z widokiem na krajobraz kulturowy w  terminie do uzgodnienia, przez doświadczonego edukatora edukacji pozalekcyjnych, metodami aktywnymi i dostosowane do różnych grup wiekowych - czas trwania zajęć 2-3 godz. dydaktyczne – mile widziane  grupy od 30-40 osób.

W ruinach dawnej wozowni  stworzono miejsce ogniskowe na każdą porę roku, gdzie zwykła, prosta wiejska  potrawa smakuje wyjątkowo, a zapach pieczonego chleba, ziemniaków, przywołuje dziecięce wspomnienia. W sercu  zabytkowego założenia pofolwarcznego mieści się  Galeria Wsi Polskiej pt.: Poznajemy Zawody, Zwyczaje, Zajęcia Dawnej Wsi Małej Ojczyzny, która zawiera kolekcję rzeźb w drewnie ukazujących,  świadectwo istnienia dawnych zawodów, zwyczajów, zajęć. Opodal znajduje się sad tradycyjny od wieków dający owoce. Od założenia skupia dawne odmiany sadownicze jabłoni, grusz, śliw, stanowiące nasze dziedzictwo sadownicze, wiosną pachnący kwieciem, latem dający przyjemny cień drzew, jesienią pełen owoców, mających niepowtarzalne walory smakowe i aromatyczne oraz różnorodne zastosowania kulinarne wzbogacające spiżarnie gospodarzy, zimą natomiast to naturalna stołówka pożywienia dla wszelakich istot. Stanowi  również znakomite miejsce do obserwacji i nauki  tropienia ptaków i  zwierząt. Unikatowy  wieniec  lipowy skupiający 14 drzew  -wiek około 150 lat. stanowiący nasze dziedzictwo przyrodnicze, gdzie czeka  poczęstunek z kawą, herbatą i wiejskim plackiem. Zagroda gospodarska zaprasza do poznania wielu rodzimych ras owiec, kur, kaczek, gęsi, które przywołują niepowtarzalny wiejski  klimat, gdzie kultywuje się lokalne tradycje hodowlane ras owiec Wrzosówki (w regionie znana od XVII wieku). Naturalna łąka - oaza spokoju, gdzie w gęstwinie źdźbeł rozmaitych poszukasz czegoś dla zdrowia, odkrywając niepowtarzalny wiejski klimat.

Ale to nie wszystko. Na przybyłych oczekuje Gospodarz, dla którego spotkanie z gośćmi to radość z powitania i przyjęcie ze staropolską gościnnością.  I tak  obrębie zagrody  wypoczniesz ucząc się obserwując, zgłębiając i poznając tajniki zwyczajów, obrzędów, rzemiosła wiejskiego, pracy na roli, w gospodarstwie, w domu, np.: sianokosów, siania zboża z płachty, koszenia kosą, sierpem, młocki zboża cepami, mielenia w żarnach, pieczenia chleba, kiszenia kapusty czy rękodzieła wiejskiego …

- Oferta warsztatów z zakresu edukacji ekologicznej na polskiej wsi

- Oferta warsztatów edukacyjnych w zakresie dziedzictwa kultury wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowych

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie

Tematyka zajęć edukacyjnych

Edukacja regionalna

Edukacja regionalna

Ekologia

Ekologia

Ginące zawody

Ginące zawody

Przyroda

Przyroda

Rękodzieło artystyczne

Rękodzieło artystyczne

Zajęcia rekreacyjne

Zajęcia rekreacyjne

Zwyczaje i obrzędy

Zwyczaje i obrzędy

Zakres oferty

Program krótkich wizyt 1-3 godzin

Program wizyt całodziennych bez noclegu

Wyżywienie we własnym zakresie

Adresaci oferty

Dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa)

Młodzież w wieku szkolnym (gimnazjum, szkoła średnia, studenci)

Osoby dorosłe

Dokładna lokalizacja zagrody

Otwórz nawigację
Leśnica 112,
28-366 Małogoszcz

Opinie

(Ta zagroda nie posiada jeszcze żadnej opinii)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena

Zobacz zagrody w tej okolicy

Zobacz wszystkie
“Ekorab”
zobacz szczegóły
Jasień · świętokrzyskie

“Ekorab”

Brak ocen
Ojczysty Zakątek
zobacz szczegóły
Jagodne · świętokrzyskie

Ojczysty Zakątek

Brak ocen
Agroturystyka Pod Lipą
zobacz szczegóły
Planta · świętokrzyskie

Agroturystyka Pod Lipą

Brak ocen
Gratka
zobacz szczegóły
Celiny · świętokrzyskie

Gratka

Brak ocen
Pszczeli Dworek
zobacz szczegóły
Dyminy · świętokrzyskie

Pszczeli Dworek

Brak ocen
Gospodarstwo agroturystyczne “Pyzówka”
zobacz szczegóły
Głuchów Lasy · świętokrzyskie

Gospodarstwo agroturystyczne “Pyzówka”

Brak ocen
Miody Napękowskie
zobacz szczegóły
Napęków · świętokrzyskie

Miody Napękowskie

Brak ocen