Siedliska przy zamku w Besiekierach

Brak ocen
Besiekiery · łódzkie

Opis

W czasie pobytu u nas zaciekawimy tradycjami i obyczajami wsi kształtowanymi przez wieki oraz zapewnimy wypoczynek i rekreację z dala od zgiełku i pośpiechu miasta. Zależy nam, aby warsztaty, które przygotowaliśmy dla dzieci, wprowadziły je w sposób miły i przystępny, w świat tradycji, dziedzictwa kulturowego, przyrody i ekologii.

Wykorzystując urokliwe miejsce, przygotowaliśmy interesujący program zajęć, tak aby dzieci mogły zaangażować się zarówno w pracę w grupie, ale także mogły pobudzić swój indywidualny potencjał.

Zajęcia edukacyjne proponowane przez naszą zagrodę prowadzone są w dwóch lokalizacjach w zależności od wybranego tematu edukacyjnego: w Siedlisku przy ruinach zamku w Besiekierach oraz w gospodarstwie rolnym w Kurzjamie.

W pierwszym z miejsc, zajęcia edukacyjne odbywają się w zakresie dziedzictwa kulturowego, historycznego i rękodzieła, drugie zaś pokazuje życie od strony rolniczej.

Siedlisko przy ruinach zamku w Besiekierach położone jest malowniczo, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin XV w. zamku otoczonego fosą. Miejsce ma charakter osobliwy,niesamowity i owiany wielowiekową tajemnicą. Mówi się, że zamek w Besiekierach jest drugim, po zamku w Łęczycy, w którym urzęduje diabeł Boruta. Jest z nim związana legenda o rycerzu, który założył się z Borutą, że zbuduje zamek od podstaw, ale nie skorzysta z użycia siekiery. Tak też uczynił, zamek zbudował, jednak nie wiedział, że jeden z chłopów zwożących kamienie na zamek nazywa się Siekierka.Zakład więc przegrał i zaprzedał diabłu duszę oraz zamek, który nazwano następnie Besiekierami. Diabeł podobno wciąż go pilnuje, do dziś jest czasami widziany tu po zmroku.

Program zajęć edukacyjnych w Siedlisku przy ruinach zamku zatytułowany “Besiekiery–czy tu jeszcze straszy?”obejmuje działania inspirująco-integrujące w plenerze. Zajęcia pozwolą uczestnikom poznać najdawniejszą historię zamku w Besiekierach i jego barwnych legendach, zdobyć wiedzę o dziedzictwie polskiej kultury regionu, zapoznać ze sztuką rękodzielniczą podczas tworzenia swoich pamiątek inspirowanych historią miejsca i spacerem do ruin.

W Siedlisku przy ruinach zamku w Besiekierach proponujemy także zajęcia

pt.„Od ziarenka do bochenka–tajemnice prawdziwej piekarni”.Na te warsztaty przygotowaliśmy dodatkową atrakcję, którą będzie wycieczka do piekarni i własnoręczne wykonanie podpłomyków.

Drugie miejsce, to gospodarstwo rolne w Kurzjamie pokazujące wieś od strony rolniczej, zwyczajów związanych z dniem powszednim, odwiecznymi prawami natury jakimi rządziło się życie na wsi.

Gospodarstwo funkcjonuje na obszarze około 20 ha. Większość areału przeznaczona jest pod uprawy roślinne (pszenica, rzepak, kukurydza, buraki cukrowe), a pozostała część to łąka, sad, warzywnik. Potencjałem jest także hodowla zwierzęca- byki, krowy, kury, koty, psy.

W gospodarstwie realizowany jest program edukacyjny “Droga Mleczna–gdzie powstaje mleko”, który pokazuje zajęcia codzienne wsi, wpisane dawniej w odmierzany ciężką pracą cykl dni życia gospodarskiego. Przybliża prace polowe, od których zależał byt mieszkańców, harmonizując z rytmem przyrody. Przy okazji tych zajęć, realizując program edukacyjny, zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy poszukiwania ukrytego przepisu na masło i inne przetwory mleczne, które po ich odnalezieniu w tajnej skrytce wspólnie będziemy wykonywać.

Uczymy bawiąc.

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie

Tematyka zajęć edukacyjnych

Przetwórstwo produktów spożywczych

Przetwórstwo produktów spożywczych

Edukacja regionalna

Edukacja regionalna

Ekologia

Ekologia

Ginące zawody

Ginące zawody

Inne

Inne

Rękodzieło artystyczne

Rękodzieło artystyczne

Rolnictwo i zajęcia gospodarskie

Rolnictwo i zajęcia gospodarskie

Tradycyjna żywność

Tradycyjna żywność

Zwyczaje i obrzędy

Zwyczaje i obrzędy

Zakres oferty

Program krótkich wizyt 1-3 godzin

Wyżywienie we własnym zakresie

Adresaci oferty

Dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa)

Osoby dorosłe

Dokładna lokalizacja zagrody

Otwórz nawigację
Besiekiery 34,
99-150 Grabów

Opinie

(Ta zagroda nie posiada jeszcze żadnej opinii)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena

Zobacz zagrody w tej okolicy

Zobacz wszystkie
Stajnia Artystyczna Marcinków
zobacz szczegóły
Marcinków · łódzkie

Stajnia Artystyczna Marcinków

Brak ocen
Zagroda Bednarza
zobacz szczegóły
Bednary, ul. Osiedlowa · łódzkie

Zagroda Bednarza

Brak ocen
Sielankowo
zobacz szczegóły
Janowice · łódzkie

Sielankowo

Brak ocen
Sochowa Zagroda
zobacz szczegóły
Sierzchowy · łódzkie

Sochowa Zagroda

Brak ocen
AMAZONKA
zobacz szczegóły
Goszczanów · łódzkie

AMAZONKA

Brak ocen
Sapy57Village
zobacz szczegóły
SAPY · łódzkie

Sapy57Village

5,00
“Plantacja wikliny”
zobacz szczegóły
Konarzew · łódzkie

“Plantacja wikliny”

Brak ocen
Przystanek Pasieka
zobacz szczegóły
Janów · łódzkie

Przystanek Pasieka

Brak ocen