Siedlisko Nawiady
Opis
Proponujemy program o dwóch tematykach, które się czasami uzupełniają:
1. Koń i wszystko co jest z nim związane.
2. Ekologia certyfikowana na przykładzie ogrodu warzywnego i sadu, oraz upraw łąkarskich.
Zajęcia chcemy prowadzić poglądowo, z bliska pokazując zwierzęta i uprawy. Będzie można wszystkiego dotknąć i wziąć w rękę. Poza okresem wegetacji wizyta w przechowalni warzyw i owoców. Swoją prezentację chcielibyśmy przekazywać przede wszystkim starszym dzieciom i młodzieży oraz dorosłym. Wizyty jednodniowe zielonych szkół zakwaterowanych w innych obiektach i wycieczki z okolicznych szkół. W czasie wakacji wizyty turystów, rodzin i grup wypoczywających. Lokalizacja naszego gospodarstwa jest wyśmienita, nad jeziorem na malowniczych pagórkach, na których pasą się konie. W bliskiej odległości od Mikołajek, Mrągowa, Szczytna w otulinie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Specyfiką gospodarstwa jest hodowla koni /mało rozpowszechniona na naszym terenie, a coraz bardziej poszukiwana w miastach/ a także produkcja ekologiczna warzyw i owoców /również bardzo rzadko spotykana na naszym terenie.
Od ok. 8 lat prowadzimy zajęcia jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, chcielibyśmy rozszerzyć o możliwość prezentacji naszych aktywności większej grupie osób. Konie, aby dobrze się chowały i były bezpieczne dla jeźdźców muszą być w stałym treningu, dlatego też rozciągnięcie zajęć z nimi na sezon jesienno-zimowo-wiosenny jest korzystny z wielu względów. Prowadzenie Klubu Jeździeckiego dla dzieci i młodzieży świetnie wpisuje się dla działań Zagrody Edukacyjnej. Członkowie klubu aktywnie uczestniczą w pracy Zagrody i pokazują równolatkom swoje umiejętności i pasje. Propagujemy przy okazji sposoby spędzania czasu aktywnie i na świeżym powietrzu.
Certyfikowana produkcja warzyw i owoców na naszym terenie również należy do rzadkości. Rolnicy hodują je tylko na swoje potrzeby. W okolicznym handlu warzywa i owoce są tylko konwencjonalne jak w sklepach sieciowych, tak i w sklepach prywatnych. Edukacja dzieci i młodzieży w tym zakresie jest bardzo ważna z punktu widzenia ich dalszego rozwoju fizycznego i nawyków żywieniowych. Chcemy pokazać, że piękny wygląd produktów rolnych często jest dzięki stosowaniu w dużych dawkach środków ochrony roślin i herbicydów i z pięknym wyglądem nie idzie w parze doskonały smak. W naszym sadzie są stare odmiany drzew owocowych, które nie wymagają oprysków. Pokazywanie i degustacja mają znaczny skutek edukacyjny. Przekazujemy również na przykładach jak rozróżniać produkty certyfikowane ekologicznie od podszywających się pod nie i jaka jest procedura certyfikacji.
W zajęciach edukacyjnych będą brali udział członkowie rodziny Jolanta, Jarosław, Janina Karasek instruktor i trener jeździectwa jak i nasze zwierzęta 13 koni różnych ras i maści, psy, koty, kury, kaczki, gęsi i dzikie zwierzęta mieszkające u nas jak sarny, zające, lisy, jenoty, dzikie kaczki, żurawie, jastrzębie, kruki, kormorany itd.
Dziedzictwo kulturowe naszego regionu pokazujemy na tle siedliska z własnym starym cmentarzem, które ma minimum 120 lat. W przypadku koni dziedzictwem kulturowym w naszym rejonie są hodowle koników polskich w warunkach dzikich w Popielnie i zagrodowych Państwa Niedbalskich w Majdanie jak również historia koni trakeńskich, które w Prusach Wschodnich były wyhodowane i do dziś cieszą się dużym powodzeniem na całym świecie.
W czasie wizyt dzieci i młodzieży nie może zabraknąć posiłku w formie ogniska. Pieczemy w nim samodzielnie kiełbaski, ziemniaki, chleb, owoce i warzywa sezonowe w czasie deszczu pieczemy w dużym kominku w zadaszonej wiacie.