Zagroda Muzealna „IZBA”

Brak ocen
Bychowo · pomorskie

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie

Opis

IZBA to malowniczy ośrodek agroturystyczny, położony w niewielkiej, kaszubskiej wsi Bychowo, na terenie gminy Gniewino. Znajdują się w nim zmodernizowane, stare budynki o charakterze regionalnym, stylizowana checz kaszubska, przyciągająca wzrok błękitnymi oknami oraz obszerna drewniana wiata z wieżą widokową. Ważnym elementem zagrody jest budynek z piecem chlebowym i wędzarnią. Ponadto w zagrodzie wciąż kwitnie stary sad, obfitujący w białe kwiaty jabłoni, które zachęcają do odpoczynku w cieniu swych gałęzi. Uroku temu miejscu dodaje również mini park, w którym można odetchnąć świeżym, wiejskim powietrzem i napawać się kolorowym pięknem natury. Otaczające zagrodę pola, pastwiska oraz uprawy rolne, tworzą obraz prawdziwej, polskiej wsi, który cieszy zmysły przedstawicieli różnych pokoleń.

Jedną z atrakcji zagrody stanowi Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych, które powstało w wyniku długoletniej pasji kolekcjonerskiej właściciela. Muzeum wpisane jest w rejestrze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dwóch budynkach wyodrębniono pomieszczenia, w których wystawiono zebrane eksponaty. Mimo szerokiego spektrum zgromadzonych przedmiotów, udało się wyszczególnić kilka działów tematycznych, między innymi wystawę birofilistyczną oraz militarną. W chacie kaszubskiej umieszczono przedmioty codziennego użytku oraz eksponaty tradycyjnej sztuki ludowej. Ponadto na terenie zagrody zgromadzono liczne narzędzia wykorzystywane w pracach kowalskich, ciesielskich, rolnych, rybackich i stolarskich.

Pomieszczenia są dostosowane do zajęć edukacyjnych i prowadzenia warsztatów z różnych dziedzin rękodzielnictwa, produkcji roślinnej, kulinarnej i twórczości ludowej. Niewątpliwym atutem pobytu w zagrodzie edukacyjnej w Bychowie stanowią również teren zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko oraz infrastruktura przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dodatkową atrakcją są odbywające się na pobliskim Jeziorze Żarnowieckim rejsy pokazowe na zrekonstruowanej kaszubskiej żaglowej łodzi rybackiej - Pomeranka. W trakcie rejs można posłuchać o historii i zasobach jeziora oraz okolicznych wsiach, zwłaszcza kultywującym kaszubskie tradycje Nadolu. Śmiało można stwierdzić, że IZBA jest estetycznym i interesującym miejscem, wartym odwiedzenia.

Dokładna lokalizacja zagrody

Otwórz nawigację
Bychowo 38,
84-250 Gniewino

Opinie

(Ta zagroda nie posiada jeszcze żadnej opinii)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena

Zobacz zagrody w tej okolicy

Zobacz wszystkie