Gospodarstwo Rolne Farma Alpak “Jaśkowy Sad”
Opis
Od dziewięciu lat „Jaśkowy Sad” organizuje pobyty edukacyjne dla gości indywidualnych oraz wycieczek. Tematem zajęć edukacyjnych jest biologia i zachowanie alpak, zasady obcowania ze zwierzętami, żywienie stada a także rozmnażanie, pochodzenie i występowanie alpak na świecie. Omawiamy także sprawy dotyczące pozyskiwania i przetwarzania runa ze szczególnym uwzględnieniem właściwości wełny oraz jej szczególnego wpływu na ludzi dotkniętych alergiami. Goście mogą wchodzić do zagrody, nawiązywać bezpośredni kontakt z alpakami, karmić je oraz poznawać reakcje zwierząt na różne rodzaje zachować odwiedzających. Stworzyliśmy spis podstawowych zasad obowiązujących w kontaktach z alpakami. Ma on formę wiersza zatytułowanego „Instrukcja obsługi alpaki”. Wiersz umieszczony jest na tablicy przy wejściu na wybieg a obowiązkiem każdego gościa jest zapoznanie się z jego treścią. Wszystkie wizyty na pastwisku rozpoczynają się od omówienia zasad kontaktu z alpakami. Zwiedzającym towarzyszy gospodarz obiektu lub przeszkoleni pracownicy.
Ważny element edukacyjny stanowi prezentacja historii miejscowości i regionu. Nazwa „Jaśkowy Sad” związana jest z kultem Jana Nepomucena, który w południowej Polsce uchodzi za patrona chroniącego przed powodzią. Historyczna figura Jana Nepomucena znajduje się na terenie farmy. Pastwiska „Jaśkowego Sadu” zlokalizowane są w sąsiedztwie dworu rodziny Skarżyńskich, co wiąże się z nadaniem im ziem przez Tadeusza Kościuszkę. Dokument nadania znajduje się na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Treści te również stanowią część bloku edukacyjnego. W trakcie spacerów z alpakami, które również należą do oferty „Jaśkowego Sadu omawiana jest historia zamku w Czchowie oraz zamku Tropsztyn w pobliskiej Wytrzyszczce.
Na terenie „Jaśkowego Sadu” znajduje się wypożyczalnia rowerów. Goście zachęcani są do przejazdu drogą VeloDunajec do Zakliczyna, gdzie można odwiedzić stary, ale czynny młyn, a następnie dojechać do Lusławic, żeby odwiedzić Europejskie Centrum Muzyki oraz dwór Krzysztofa Pendereckiego.
W trakcie pobytu w „Jaśkowym Sadzie” można korzystać z posiłków przygotowanych w barze sezonowym i na ruszcie nad ogniskiem. Działa też sklepik z pamiątkami, wyrobami z wełny alpak oraz maskotami w kształcie alpaki. W kształcie alpaki są nawet ciasteczka wyrabiane przez lokalną piekarnię.
Do dyspozycji odwiedzających są zajęcia plastyczne: kolorowanki i malowanki na płocie. Można z nich korzystać w każdej chwili.