Pasieka “U Strusi”
Opis
Wieś Jantar, w której mieszkamy i prowadzimy zajęcia edukacyjne, położona jest w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, między Mikoszewem a Stegną. Jest to region, przez który przebiegał dawny szlak bursztynowy. Atrakcją w naszej turystycznej miejscowości są zawody pn. „Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu”, organizowane corocznie od 1998 r. w okresie letnim.
Nasza pasieka „U Strusi” usytuowana jest w centrum wsi, przy drodze do Rybiny, nieopodal rozlewiska „Jantarowe Oczko”. Wcześniej na tym siedlisku, jako właścicielka z przygotowaniem rolniczym uzyskanym na SGGW, prowadziłam tradycyjne gospodarstwo rolne. Decyzję o zmianie profilu produkcji podjęliśmy po ślubie z mężem Peterem, który jest rodowitym Belgiem. Peter był nauczycielem w szkole rolniczej w Belgii, a w ramach hobby utrzymywał kilkanaście uli. W realiach polskich mąż zamienił hobby w zawód co pozwala w dużej mierze na utrzymanie rodziny.
Miód z około 100 uli sprzedajemy w ramach sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa, oczywiście po cenach producenta. Peter przestawia systematycznie ule w różne miejsca, dzięki czemu pozyskuje różne odmiany miodu. Z części miodu rzepakowego przygotowuje mieszanki z innymi produktami pszczelimi, jak np. miód z propolisem czy pyłkiem kwiatowym. Dla smakoszy przygotowaliśmy rozgrzewający miód z cynamonem.
Mąż ukończył kurs apiterapii i o właściwościach leczniczych miodu wie bardzo wiele. Informacjami dzieli się z odwiedzającymi zagrodę. U nas goście mają możliwość stałej obserwacji jednej pracującej rodziny pszczelej umieszczonej w przeszklonym ulu, bez ryzyka użądlenia. W zagrodzie ustawiliśmy również „hotel” dla dzikich pszczół, w którym można spotkać, szczególnie wiosną, pszczoły samotnice, np. murarki.
Ciekawość odwiedzających naszą zagrodę budzą cztery dostojne strusie. Początkowe stado było dużo większe, ponieważ ptaki hodowane były na mięso, ale ze względu na minimalny zbyt, hodowlę ograniczyliśmy.
W prowadzeniu zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych mamy już 14-letnie doświadczenie. Do skorzystania z naszej oferty zapraszamy codziennie grupy min. 20-osobowe, w okresie od maja do końca sierpnia, z wyjątkiem śród i niedziel, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Zagroda otwarta jest również dla wszystkich osób zainteresowanych obserwacją strusi, ale w tym przypadku już bez przewodnika.
Zapraszamy również obcokrajowców, biegle posługujemy się 5 językami (oprócz polskiego: niderlandzki, niemiecki, angielski, francuski). Serdecznie zapraszamy!
Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie
Tematyka zajęć edukacyjnych

Ekologia

Przyroda
