Lawendowa Zagroda

Brak ocen
Leszcze · kujawsko-pomorskie

Opis

Lawendowa Zagroda to miejsce przesiąknięte zapachem lawendy i wyjątkowym klimatem polskiej wsi. Od 2013 roku uprawiamy z pasją lawendę różnych odmian. Jesteśmy największym lawendowym polem na Kujawach i jednym z większych w Polsce - ok. 1 ha uprawy lawendy. W gospodarstwie skupiamy się na propagowaniu ziół. Oferujemy warsztaty dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Na naszych zajęciach uczestnicy mają okazję poznać lawendę wszystkimi zmysłami. Biorą udział w zajęciach ogrodniczych, rękodzielniczych, kosmetycznych, kulinarnych i zabawach terenowych oraz na placu zabaw. Będąc u nas poznają mieszkańców naszej zagrody: kozę, kury, kaczki i króliczka. Będą również mogli zrobić zakupy w naszym przyzagrodowym sklepiku. Do domu wrócą pełni wrażeń, z własnoręcznie wykonanymi pamiątkami, uśmiechnięci i z postanowieniem rychłego powrotu ;)
Oferujemy następujące warsztaty tematyczne:
Zmysłowym szlakiem lawendy:
Podczas spaceru w terenie uczestnicy poznają odmiany, kolory i mnogość zapachów lawendy. Dowiedzą się jak ją uprawiać, zrywać i przetwarzać, a także co można zrobić z niej zrobić i jak wykorzystać ją w domu. W trakcie zajęć ogrodniczych poznają sposoby rozmnażania roślin i sami spróbują rozmnożyć lawendę „z listeczka”. Odwiedzą stodołę gdzie zapoznają się z prawidłowym sposobem suszenia ziół, a na warsztatach z lawendowej młócki okruszą na sitach kwiatki do woreczków zapachowych i skosztują lawendowego napoju. Znajdzie się również czas na zerwanie lawendowego bukietu i pamiątkowe zdjęcie na tle kwitnącej lawendy.
Sekrety pszczółek:
Ciekawe i różnorodne w formy przedstawienia tematu spotkanie, podczas którego dzieci dowiedzą się wielu informacji o życiu pszczelej rodziny. Po co pszczołom grzebyczki i koszyczki? Ile ich mieszka w ulu, co robią, jak długo żyją, jakie wykonują tańce i dlaczego podkurzacz ich nie wkurza? To tylko kilka ciekawostek z życia tych niezwykłych owadów. Na warsztatach plastycznych wykonają pszczołę z kółek lub świeczkę z pszczelego plastra. Zapoznają się z akcesoriami potrzebnymi pszczelarzowi do pracy oraz budową oryginalnego ula i plastra miodu. Same wcielą się w rolę pracowitych pszczółek, by bliżej poznać ich pracę. Podczas zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, wykonają pszczele zadanie dla głodnego misia, a w nagrodę skosztują pszczelich przysmaków.
Laboratorium urody:
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się dlaczego warto dbać o ciało i cerę w oparciu o naturalne produkty (bez sztucznych barwników, zapachów i konserwantów). Przygotują, na bazie hydrolatu lawendowego, antyperspirant lub inny wybrany kosmetyk: peeling, mydełko, pomadkę, musujące kule do kąpieli itp. Przygotowane kosmetyki zostaną zapakowane i ozdobione, a uczestnicy zabiorą je ze sobą do domu.
Ziołowe moce:
Spotkanie rozpoczynamy spacerem po okolicznych łąkach, ogródku ziołowym i lawendowym polu. Podczas wyprawy zbierzemy sezonowe zioła, rozpoznamy je i zrobimy nietypowe zielniki.  Zdradzimy też jakie super moce ma każde z nich. Napijemy się ziołowej herbatki i przyrządzimy lawendowy specyfik.
Kwiatuszki mniam, mniam?:
Spotkanie typowo kulinarne, na którym uczestnicy dowiedzą się co można zrobić z lawendą w kuchni ale też z innymi kwiatami rosnącymi w naszym „kwiatowym warzywniku”. Powiemy jakie kwiaty są trujące, posmakujemy kwiatów jadalnych i przyrządzimy w grupach kilka sezonowych, kwiatowych potraw. Uczestnicy poznają również ich walory zdrowotne.
Matka Ziemia – zajęcia ekologiczne:
Zajęcia mające na celu uwrażliwić dzieci na środowisko naturalne, na obcowanie z przyrodą. Zastanowimy się jakie jest nasze środowisko życia i w jakim chcielibyśmy żyć? Jak na nie wpływamy i dlaczego tak się dzieje? Jak nie szkodzić Ziemi i być bardziej eko?  Uczestnicy dowiedzą się co oznacza ekologiczny styl życia? Czym są ekoznaki, co oznaczają i gdzie ich szukać? Jak obliczyć swój ślad ekologiczny? Podczas zajęć w terenie zapoznamy się z żywiołami: woda (konkurs na zbudowanie wodnego toru), ziemia (odczuwamy ziemię - zabawa sensoryczna i błotni ludzie), powietrze (zajęcia plastyczne) i ogień – ognisko z pieczonym chlebem. Przygotujemy eko środek do sprzątania domu.
Olejkowy zawrót głowy – aromaterapia i perfumeria
Spotkanie rozpoczniemy spacerem botanicznym podczas którego uczestnicy poznają niezwykłą różnorodność odmian lawendy. Zerwiemy kwiaty lawendy potrzebne do destylacji. Powiemy czym jest olejek eteryczny i dlaczego nazywamy go lekarstwem z ziemi. Gdzie znajduje się w roślinie i do czego jej służy? Przeprowadzimy destylację kwiatów lawendy w miedzianym alembiku. Pozyskamy naturalny olejek z kwiatów lawendy. Uczestnicy dowiedzą się czym tak naprawdę jest aromaterapia, jakie są jej formy stosowania i jakie olejki stanowią absolutne „must have” w domowej apteczce. Przedstawimy podstawowe zasady tworzenia  perfum. Na warsztatach będzie czas na wwąchiwanie się w różne olejki świata dostępne w mojej kolekcji oraz skomponowanie własnych spersonalizowanych perfum.
Destylacja olejku eterycznego na przykładzie lawendy:
Na pokazie zaprezentujemy w jaki sposób otrzymujemy olejki eteryczne na przykładzie destylacji olejku z kwiatów lawendy. Powiemy do czego można leczniczo wykorzystywać olejek lawendowy i hydrolat będący „produktem ubocznym” destylacji.
Lawendowe wrzeciona:
Zajęcia rękodzielnicze. Wyplatamy lawendowe pałeczki zapachowe do aromatyzacji pomieszczeń lub szaf. Do wyplatania potrzebujemy tasiemki i kwiatów specjalnej odmiany lawendy wraz z łodygami. Kwiaty zamykamy wewnątrz pałeczki, oplatając je łodyżkami oraz atłasową wstążeczką. Wrzeciona po ściśnięciu wydobywają i siebie długo wspaniały aromat i są piękną, nietuzinkową ozdobą.
Lawendowe wianki:
Podczas spaceru po lawendowej plantacji poznajemy odmiany lawend, które  najlepiej nadają się do wyplatania wianków. Pod okiem instruktora wyplatamy wianki na bazie suszonej lub świeżej lawendy. Ozdabiamy według uznania i zabieramy do domu.
Oferowane programy realizują następujące założenia podstawy programowej:
Dla przedszkoli:
- dziecko uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych i naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne; - dziecko dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej; - dziecko posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół.
Dla klas I-III SP:
- Edukacja przyrodnicza – Uczeń rozpoznaje w swoim otoczeniu popularne gatunki roślin i zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, a także gatunki objęte ochroną. Uczeń prowadzi proste hodowle roślin, przedstawia zasady opieki nad zwierzętami domowymi, hodowlanymi i innymi. - Edukacja techniczna – Uczeń wykonuje przedmioty użytkowe, w tym dekoracyjne i modele techniczne używając połączeń rozłącznych: spinanie spinaczami biurowymi, wiązanie sznurkiem lub wstążką ozdobną.
Zapraszamy do naszego Lawendowego królestwa!

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie

Tematyka zajęć edukacyjnych

Przetwórstwo produktów spożywczych

Przetwórstwo produktów spożywczych

Edukacja regionalna

Edukacja regionalna

Ekologia

Ekologia

Kuchnia domowa

Kuchnia domowa

Przyroda

Przyroda

Rękodzieło artystyczne

Rękodzieło artystyczne

Rolnictwo i zajęcia gospodarskie

Rolnictwo i zajęcia gospodarskie

Zajęcia rekreacyjne

Zajęcia rekreacyjne

Zajęcia sportowe

Zajęcia sportowe

Zakres oferty

Program krótkich wizyt 1-3 godzin

Program wizyt całodziennych bez noclegu

Program kilkudniowy z noclegiem

Wyżywienie we własnym zakresie

Inne

Adresaci oferty

Dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa)

Młodzież w wieku szkolnym (gimnazjum, szkoła średnia, studenci)

Osoby dorosłe

Grupy specjalne

Dokładna lokalizacja zagrody

Otwórz nawigację
Leszcze 32,
88-180 Złotniki Kujawskie

Opinie

(Ta zagroda nie posiada jeszcze żadnej opinii)
Dodaj własną opinię
Twoja ocena

Zobacz zagrody w tej okolicy

Zobacz wszystkie
Wioska Ginących Zabaw Gostkowo
zobacz szczegóły
Gostkowo · kujawsko-pomorskie

Wioska Ginących Zabaw Gostkowo

5,00
Stajnia Leźno – gospodarstwo agroturystyczne
zobacz szczegóły
Małe Leźno · kujawsko-pomorskie

Stajnia Leźno – gospodarstwo agroturystyczne

Brak ocen
Hola Alpaka
zobacz szczegóły
Okalewo · kujawsko-pomorskie

Hola Alpaka

Brak ocen
Agroturystka nad jeziorem Sopień
zobacz szczegóły
Mały Głęboczek 41 · kujawsko-pomorskie

Agroturystka nad jeziorem Sopień

Brak ocen
Ekoagroturystyka “Pachotowko”
zobacz szczegóły
Gzin · kujawsko-pomorskie

Ekoagroturystyka “Pachotowko”

Brak ocen
Lawendowa Zagroda
zobacz szczegóły
Leszcze · kujawsko-pomorskie

Lawendowa Zagroda

Brak ocen
Agroturystyka “Gzinianka”
zobacz szczegóły
Gzin · kujawsko-pomorskie

Agroturystyka “Gzinianka”

Brak ocen
Kozia Zagroda
zobacz szczegóły
Zdroje · kujawsko-pomorskie

Kozia Zagroda

Brak ocen
Toskania Kociewska
zobacz szczegóły
Bochlin · kujawsko-pomorskie

Toskania Kociewska

Brak ocen
“Rancho Pod Olszyną”
zobacz szczegóły
Nowy Ciechocinek · kujawsko-pomorskie

“Rancho Pod Olszyną”

Brak ocen
Bociani Zakątek
zobacz szczegóły
Mierogoniewice · kujawsko-pomorskie

Bociani Zakątek

5,00
Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne Babaluda
zobacz szczegóły
Parowa Falęcka · kujawsko-pomorskie

Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne Babaluda

Brak ocen